1/25/2020
شنبه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۸
اروپایی‌ها آزمون سختی برای دفاع از هویت و امنیت خود دارند
شمخانی:

اروپایی‌ها آزمون سختی برای دفاع از هویت و امنیت خود دارند

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران میدان مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکا را میدانی سخت و خطیر برای آزمایش اراده اروپا در حوزه دفاع از هویت و امنیت شکننده خود دانست.

اعتمادآنلاین| دریابان «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی در آستانه اجرای فاز دوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران، در یادداشتی نوشته است:

 

«در اجلاس مسئولین عالی امنیتی کشورهای جهان که خردادماه امسال در روسیه برگزار شد، نقش آمریکا در توسعه تهدیدات هیبریدی (ترکیبی) و بهره گیری این کشور از ابزارهای چندگانه مالی، اقتصادی، تکنولوژیک و... برای اعمال اراده خود به کشورهای مستقل را تبیین کردم.

 

بدون شک ️خروج آمریکا از برجام یکی از اصلی ترین نمادهای یکجانبه گرایی، بعنوان محور اصلی سیاست خارجی دولت ترامپ است. این اقدام به‌دلیل استفاده غیرقانونی از ابزار تحریم علیه ایران، مصداق روشنی از انجام عملیات تروریستی هیبریدی است.

 

اتخاذ این رویکرد و رفتارهای منبعث از آن توسط آمریکا تنها به موضوع خروج از برجام و مواجهه با ایران محدود نبوده و با توجه به تعمیم آن به معاهده‌ای مهم بین‌المللی، تهدیدی فزاینده برای امنیت ملی کشورها و امنیت جهانی تلقی می شود.

 

اگر خروج آمریکا از برجام را از نقطه نظر پیگیری سیاست یکجانبه گرایی و اعمال تهدیدات هیبریدی برای پیشبرد آن مورد بررسی قرار دهیم، کاملا مشخص است که اتخاذ این تصمیم از سوی آمریکا، صرفا دارای «اثر وضعی» بر ایران بوده و «اثر انتقالی» آن که تغییردهنده معادلات حاکم بر نظام بین الملل است، اروپا و سایر کشورهای عضو این توافقنامه چند جانبه را که مدعی بازیگری در مناسبات جهانی هستند، هدف گرفته است.

 

جمهوری اسلامی ایران برای حفظ استقلال خود و مقابله با رفتارهای غیر قانونی آمریکا، بویژه پس از خروج این کشور از برجام، ضمن پایبندی به تعهدات پذیرفته شده، هزینه بسیار زیادی را برای متوقف سازی روند لجام گسیخته یکجانبه گرایی از سوی آمریکا پرداخته است.

 

اروپا تاکنون علی رغم تحقیر شدن از سوی آمریکا و قرار گرفتن در برابر اثرات مخرب یکجانبه‌گرایی واشنگتن که دامنه آن به پیمان‌های بین‌المللی متعددی گسترش یافته، عملا بازیگری دست چندم و منفعل بوده و نتوانسته در جایگاه یک قطب متحد و تاثیرگذار بر مناسبات بین‌المللی ایفای نقش کند.

 

میدان مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا بیش از آن که عرصه ارزیابی توان و ظرفیت جمهوری اسلامی ایران برای تداوم راه آغاز شده باشد، میدانی سخت و خطیر برای آزمایش اراده اروپا در حوزه دفاع از هویت و امنیت شکننده خود در برابر موج یکجانبه گرایی آمریکاست.

 

در صورتی که ترامپ سد حذف اروپا از تاثیرگذاری بر معادلات جهانی را بشکند، دلیلی وجود ندارد که روسای جمهور آینده آمریکا چه جمهوریخواه و چه دموکرات از ثمرات آن برای حداکثرسازی منافع آمریکا در قبال اروپای ضعیف شده بهره نبرند.

 

با ادامه این روند احتمال به قدرت رسیدن جریان‌های افراطی جدید برای جبران شرایط تحقیرآمیز کنونی و بازیابی هویت و استقلال از دست‌رفته اروپا بسیار قابل پیش‌بینی است. مسئولیت شکل گیری چالش‌های ساختاری و امنیتی آتی در اروپا مستقیما بر عهده رهبران فعلی آن خواهد بود.

 

منبع: تسنیم

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها