1/21/2020
سه شنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
حق ورود به سرمایه‌گذاری‌های بدون بازده را نداریم
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی: 

حق ورود به سرمایه‌گذاری‌های بدون بازده را نداریم

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: صندوق بازنشستگی مسوول توسعه کشور نیست و باید سبدی از سهام را اداره کند که برای مخاطبان سودآور باشد بنابراین ما حق ورود به سرمایه‌گذاری که بازده ندارند را نداریم.

اعتمادآنلاین| محمد شریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی روز چهارشنبه در مراسم گردهمایی روسای کانون‌های بازشستگی کشور، گفت: مجمع کانون‌های بازنشستگی سراسرکشور عصاره فضائل قوا و دستگاه‌های مختلف کشور است و بازنشستگان جزو متفکران و متخصصان دولت‌های مختلف هستند.

 

وی افزود: حضور و نقش آفرینی کانون‌های بازنشستگی نشان می دهد که نسبت به سرنوشت بازنشستگان و همچنین صندوق بازنشستگی حساسیت ویژه‌ای دارند و تمایل دارند که این روند روبه رشد ادامه داشته باشد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هدف ما در وزارتخانه، تکریم بازنشستگان و سپس شنیدن صدا و خواسته‌های آنهاست و این رویه را در نشست‌های مختلف اجرا کردیم.

 

وی تاکید کرد: هرگاه سخن از کارکنان دولت می کنیم حتماً باید در کنار آن از بازنشستگان نیز صحبت کنیم و باید این افراد در فضاهای مجازی و خبرگزاری‌ها صحبت کنند.

 

شریعتمداری تصریح کرد: اگر بازنشستگان نتوانند عزتمندانه زندگی کنند شاغلان نیز در نهایت به آینده خود ناامید خواهند شد.

 

وی افزود: ما باید مسیر بهبود شرایط زندگی بازنشستگان را از ابتدا تا انتها فراهم کنیم. در جلساتی که با رییس سازمان برنامه و بودجه داشتیم وی اعلام کرد که مستمری بازنشستگان همچون کارمندان افزایش می‌یابد و علاوه بر آن پنج هزار میلیاردتومان نیز برای همسان سازی حقوق آنها در نظر گرفتیم.

 

وزیر تعاون گفت: باید هزینه‌های صندوق بازنشستگی کاهش یابد و در این مدت نیز رئیس صندوق در این مسیر حرکت کرد و از محل صرفه‌جویی هزینه‌های جاری صندوق بازنشستگی برای یک هزار فقره وام 20 میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشسته اعتبار فراهم کرد.

 

وی افزود: برای جلوگیری از خروجی صندوق‌های بازنشستگی روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها جلوگیری از حضور صندوق در پروژه‌هایی است که توجیه اقتصادی ندارد.

 

شریعتمداری تاکید کرد: صندوق بازنشستگی حق ورود در سرمایه گذاری هایی که سود آور نباشد ندارد و باید سبدی را اداره کند که به مخاطبان آن سود برساند.

 

وی از بازنشستگان خواست نسبت به بنگاه‌های زیان‌ده حساسیت نداشته باشند چرا که ادامه کار این شرکت ها از بازنشستگان هزینه می شود.

 

وزیر تعاون گفت: برای تحقق اهداف پیش‌بینی شده باید شفافیت را سرلوحه کارها قرار دهیم چرا که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سطح گسترده‌ای از فعالیت‌ها را در بر می‌گیرد و فعالیت در این حوزه ها بدون شفافیت ممکن نیست.

 

وی با تاکید براینکه تا انتهای مسیر، شفافیت را ادامه می‌دهیم، گفت: نظارت دستگاه‌های نظارتی به تنهایی کافی نیست و باید از نظارت مردمی در همه حوزه ها استفاده کرد تا به شفافیت رسید.

 

شریعتمداری افزود: شاید عده‌ای از این روند خوششان نیاید و به عنوان مثال بگویند بند یک ذیل ماده 17 رعایت نشده است، قطعاً ما جواب خواهیم داد و این وظیفه ماست اما این مسیر قطعاً ادامه خواهد یافت.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: روش‌های پایداری صندوق باید در صندوق بازنشستگی کشوری به صورت شفاف و مشخص بررسی و تطبیق شود و به صورت شفاف در اختیار عموم مردم قرار گیرد.

 

وی تاکید کرد: پایداری صندوق در یک دوره کوتاه و یک شبه اجرایی نخواهد شد و باید در یک دوره مشخص به اجرا گذاشته شود.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها