1/20/2020
دوشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۸
استاد معین نقش مهمی در جهش فرهنگ نامه نویسی ایران داشت
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

استاد معین نقش مهمی در جهش فرهنگ نامه نویسی ایران داشت

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ایران سابقه 10 قرنی در فرهنگ نامه نویسی دارد، عنوان کرد: استاد معین سهم قابل توجهی در جهش فرهنگ نامه نویسی ایران داشته است.

اعتمادآنلاین| سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه پنجشنبه در مراسم چهل و هشتمین سال درگذشت دکتر محمد معین خالق لغت نامه معین که در کنار آرامگاه وی در آستانه اشرفیه برگزار شد با اشاره به دیدار خود با احمد سمیعی گیلانی در بدو ورود به این استان، گفت: سمیعی گیلانی بیش از 70 سال به فرهنگ و ادب این مرز و بوم خدمت کرده است.

 

وی با بیان اینکه استان گیلان نمونه های بسیاری از این مفاخر، اندیشمندان، فرهیختگان و علمای بزرگ دارد که استاد معین یکی دیگر از این نمونه ها است، گفت: استاد معین یک شخص نیست بلکه نماد است نمادی ماندگار از تلاش و کوشش برای حفظ فرهنگ و ادب ایران اسلامی است.

 

صالحی در ادامه با بیان اینکه فرصتی است که نسل آینده بدانند امثال استاد معین ها چگونه توانستند با تلاش و کوشش و تحمل سختی های بسیار به این درجه و جایگاه برسند، بیان کرد: وی از کودکی یتیم بود و از نعمت داشتن پدر و مادر محروم شد اما با سخت کوشی به جایگاه والایی در فرهنگ و ادب فارسی رسید.

 

وی با اشاره به اینکه یکی از رویکردهای استاد معین تعلیم و تربیت و پرورش شاگردان خوب بود، تصریح کرد: استاد معین در زندگی خود کارهای بزرگی انجام داده و خدمات قابل توجهی به فرهنگ و ادبیات ایران ارائه کرد اما مهم ترین خدمت او تهیه فرهنگ نامه معین است.

 

وزیر ارشاد به سابقه 10 قرنی فرهنگ نامه نویسی ایرانیان از قرن پنجم نیز اشاره کرد و ادامه داد: استاد معین در فرهنگ نامه خود بیش از 200 هزار لغت از زبان های بیگانه گردآوری کرده است.

 

وی با بیان اینکه استاد معین به دلیل شناختش از فرهنگ نامه نویسی سهم قابل توجهی در جهش فرهنگ نامه نویسی ایران داشته است، افزود: نقش استاد معین مستقل و به عنوان کمک حال اصلی است.

 

صالحی در ادامه با اشاره به اینکه استاد معین از سال های 34 تا 45 مسئولیت لغت نامه دهخدا را نیز بر دوش داشت، گفت: اگر مجموعه عظیمی به عنوان لغت نامه دهخدا داریم سهم قابل توجهی از آن به واسطه مدیریت 11 ساله دکتر معین در جمع آوری آن بوده است.

 

وی با بیان اینکه فرهنگ فارسی معین در شش جلد با تلاش بسیار استاد معین تهیه شد، بیان کرد: چهار جلد این فرهنگ مربوط به لغات، یک جلد ترکیبات و یک جلد نیز درباره اعلامات است که کاری بس بزرگ بوده است. فرهنگ نامه معین دارای ویژگی های منحصربه فردی است که باب تازه ای در فرهنگ نامه نویسی ایران ایجاد کرد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جهاد پشت فرزانگی را درس بزرگان برای ما عنوان کرد و گفت: باید از این بزرگان درس بیاموزیم.

 

در پایان این مراسم از جمعی از فرهیختگان گیلانی تجلیل و تقدیر شد.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها