7/9/2020
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹
ترامپ نباید از برجام خارج می‌شد
وزیر دفاع پیشین آمریکا:

ترامپ نباید از برجام خارج می‌شد

وزیر دفاع پیشین آمریکا با تاکید بر اینکه برجام یک توافق صرفاً هسته‌ای بود، گفت: اما این موضوع نباید سبب می‌شد که رئیس‌جمهور آمریکا از توافق خارج شود.

اعتمادآنلاین| «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا در سال‌ها 2015 تا 2017 در گفت‌وگو با شبکه رادیویی پی‌آرآی در پاسخ به سوالی درباره افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن و اینکه سران هر دو کشور می‌گویند به دنبال جنگ نیستند، گفت: من نیز بر این باورم که رئیس‌جمهور به دنبال جنگ نیست. او خود این را گفته است اما مشکل یک جنگ عامدانه نیست، بلکه وقوع یک جنگ ناخواسته است. زمانی که وزیر دفاع بودم 10 نفر از نیروهای ما به اشتباه وارد آب‌های ایران شدند و خوشبختانه ایرانی‌ها خیلی فوری آنها را آزاد کردند. اما تصور کنید که در شرایط کنونی و با تمام این تنش‌ها چنین اتفاقی روی می‌داد، در این صورت یک درگیری ناخواسته شکل خواهد گرفت.

 

کارتر در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و اینکه این توافق چه منافعی داشته است، بیان کرد: قبل از هر چیز باید بگویم که این، یک توافق صرفاً هسته‌ای بود. این توافق یکی چالش‌های من در زمان فعالیت به عنوان وزیر دفاع بود و من فکر می‌کنم یکی از انتقاداتی که به توافق وارد می‌شد این بود که همه چیز را در بر نمی‌گیرد.

 

او افزود: اما این موضوع سبب نمی‌شود که من به رئیس‌جمهور توصیه کنم توافق را کنار بگذارد. به هر حال، آب ریخته به جوی بازنمی‌گردد. شما درباره منفعت آن سوال کردید، باراک اوباما زمان ریاست جمهوری‌اش تمام این کارها را انجام داد؛ یک راکتور هسته‌ای و سانتریفیوژهای زیادی را متوقف کرد. بنابراین، ما نفع بردیم اما در نهایت از این توافق خارج شدیم.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها