1/18/2020
شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۸
در ویدئوتیتر «اعتمادآنلاین» ببینید:

تهران برای دوچرخه‌سواری مناسب است؟

دوچرخه‌سواری در تهران این روزها بیش از گذشته مورد استقبال مردم قرار گرفته، اما پایتخت تا چه اندازه بستر مناسبی برای دوچرخه‌سواری است؟

اعتمادآنلاین|کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو اگرچه سابقه چندساله‌ای دارد، اما با پیوستن شهردار تهران به این کمپین، موضوع دوچرخه‌سواری به مساله جدی‌تری بدل شد.

 

پیروز حناچی از آبان سال گذشته، وقتی هنوز حکم شهردار‌ شدنش صادر نشده بود، به این کمپین پیوست و هر سه‌شنبه با وسایل حمل‌و‌نقل‌ عمومی یا دوچرخه راهی محل کار خود می‌شد.

 

در همین دوران فعالان محیط‌زیست از شهرداری خواستند تا یک درصد بودجه سالانه را صرف تسهیلات فروش دوچرخه به مردم و همچنین احداث مسیرهای دوچرخه‌سواری در پایتخت کند.

 

تا به امروز خبری از آن بودجه نشده، اما پروژه دوچرخه‌سواری در تهران برای مردم وارد فاز جدی شده و با راه ‌افتادن دوچرخه‌های بی‌دود، حالا مردم بیشتری را می‌بینیم که تمایل به دوچرخه‌سواری دارند.

 

این در حالی است که جغرافیای تهران و شمالی-جنوبی بودن بخش بزرگی از شهر، احداث مسیر و همچنین دوچرخه‌سواری را دشوار می‌کند.

 

با این وجود فعالان محیط‌زیست می‌گویند در صورتی که مسیرهای دوچرخه‌سواری در بخش شرقی-غربی شهر ساخته شوند، در کاهش دو معضل بزرگ شهروندان تهرانی، یعنی آلودگی هوا و ترافیک، موثر واقع خواهد شد.

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها