7/9/2020
پنج شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹
مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهور فرانسه با شمخانی دیدار کرد

مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهور فرانسه با شمخانی دیدار کرد

مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهور فرانسه با دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

اعتمادآنلاین| «امانوئل بن» مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهور فرانسه، صبح چهارشنبه «19 تیر» با امیر دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

علی شمخانی در این دیدار با انتقاد از بی‌عملی کشورهای اروپایی برای اجرای تعهدات‌شان در برجام و فقدان اراده کافی برای مقابله با اقدامات تخریبی آمریکا در این توافقنانه چندجانبه اعلام داشت: باتوجه به عدم استفاده اروپا از فرصت یک ساله اجرای تعهدات یک طرفه از سوی ایران،تصمیم قاطع کشور ما اجرای تعهدات، متناسب با اقدام متقابل طرف‌های دیگر است و زمان انجام اقدامات یک طرفه به پایان رسیده است.


شمخانی، اجرای برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای را راهبرد غیر قابل تغییر ایران برشمرد و گفت: این مسیر در چارچوب بندهای 26 و 36 برجام تا زمان تحقق کامل حقوق ایران ادامه خواهد یافت.


او سیاست فشار حداکثری آمریکا را راهبردی شکست خورده عنوان و تاکید کرد: ایران در عمل اثبات نموده که در ابعاد اقتصادی،سیاسی و دفاعی توانمندی و ظرفیت مدیریت و مقابله با تنشها و چالشهای مختلف را دارد و با کشوری با این مشخصات نمی توان با زبان زور سخن گفت.


دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: امریکا امروز استقلال اروپا را نیز به گروگان گرفته و کشورهای اتحادیه اروپا باید بدای دفاع از هویت و استقلال خود در برابر یکجانبه گرایی امریکا بایستند.


«امانوئل بون» مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه نیز در این دیدار گفت: من به عنوان میانجی به ایران نیامده ام و حامل هیچ گونه پیامی از سوی آمریکا برای تهران نیستم.


او با اشاره به آگاهی فرانسه از قدرت تاب آوری ایران در برابر فشارهای مختلف که طی 40 سال گذشته و عبور از تحریم‌های مختلف به اثبات رسیده است، تاکید کرد: علی رغم میل، اراده و اقدامات آمریکا، قدرت، نفوذ و جایگاه ایران طی 20 سال گذشته در معادلات منطقه ای و بین المللی رشد قابل توجهی داشته است.


مشاور رییس‌جمهور فرانسه گفت: امانوئل مکرون بدنبال دستیابی به ابتکارات مشترک برای ایجاد آتش بس در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بوده و معتقد است که این اقدام به کاهش تنش‌های رو به تزاید در منطقه منجر خواهد شد.


او در پایان افزود: با توجه به نقش و اثرگذاری غیر قابل انکار ایران در منطقه ، پاریس علاقه‌مند به تداوم گفت‌وگو و همکاری با ایران برای مدیریت بحران‌های جاری در سوریه، یمن، عراق و لبنان است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها