5/27/2020
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
انگلیسی‌ها با ادعای توقیف نفتکش به دنبال ایجاد تنش هستند/امروز فشار حداکثری برای جدا کردن مردم از حاکمیت است/منافع ملی اجازه نمی‌دهد ما هم فیلم بسازیم/هنوز ویزای من برای سفر به نیویورک صادر نشده است
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه:

انگلیسی‌ها با ادعای توقیف نفتکش به دنبال ایجاد تنش هستند/امروز فشار حداکثری برای جدا کردن مردم از حاکمیت است/منافع ملی اجازه نمی‌دهد ما هم فیلم بسازیم/هنوز ویزای من برای سفر به نیویورک صادر نشده است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ‌ امروز فشار حداکثری برای جدا کردن مردم از حاکمیت است. آمریکا احساس می‌کند از نظر سیاسی شکست خورده است. جلسه دیروز نمی‌دانم با چه عقلی تشکیل داده شد اما خود آمریکا منزوی شد و حتی یک خط نتوانستند بیانیه‌ای علیه ایران از رئیس شورای حکام بگیرند.

اعتمادآنلاین|محمدجواد ظریف امروز در جمع خبرنگاران درباره ادعای توقیف نفتکش بریتانیایی توسط ایران گفت: ظاهرا نفتکش بریتانیایی عبور کرده و آنچه خودشان مطرح کردند و ادعاهایی که مطرح می‌شود این است که ایجاد تنش کنند درحالیکه این ادعاها هیچ ارزشی ندارد.

 

وی افزود: تا الان این ادعاها را زیاد تکرار کرده‌اند. البته این ادعا را سپاه رد کرد اما این حرف‌ها معمولا برای پوشاندن نقاط ضعف آنها مطرح می‌شود.

 

ظریف در پاسخ به سوال دیگری درباره سفرش به سازمان ملل گفت: هنوز ویزای من نیامده این سفر برای شرکت در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل است البته در کنارش با مجامع فکری رسانه‌ها برنامه خواهم داشت و بعد از آن برای شرکت در نشست عدم تعهد و همچنین دیدارهای دوجانبه به کاراکاس خواهم رفت و به دو کشور  دیگر آمریکای لاتین هم سفر می‌کنم.

 

وزیر خارجه درباره اینکه آیا ایران چراغ سبزی به آمریکا برای حضور در مذاکرات داده است، عنوان کرد: ما هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نکردیم تا اسفندماه 96 آمریکا در جلسات کمیسیون مشترک 1+5 حضور داشت و داخل مذاکره بود. خودشان تصمیم گرفتند میز مذاکره را ترک کنند حالا یک ادعای دروغی می‌کنند برای فریب که ما آماده مذاکره هستیم. اگر آماده مذاکره هستند، مذاکره با تروریسم اقتصادی جور در نمی‌آید.

 

وی افزود: خودشان هم با تروریس‌تها مذاکره نمی‌کنند و ما هم با کسانی که علیه مردم ما دست به تروریسم اقتصادی زدند، مذاکره نمی کنیم، باید این روند را متوقف کنند.

 

 ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا آقای بن در دیدار با شما، طرح توقف را مطرح کردند، گفت: نه.

 

وی افزود: ایشان پیشنهادی آوردند برای اینکه از افزایش تنش جلوگیری شود.

 

وزیر امورخارجه تصریح کرد: آقای بن گفت میانجی نیستیم بلکه می‌خواهیم راجع به راه‌ها فکر کنیم و به آنها گفته شد تا زمانی که آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ایران است، نباید توقع داشته باشند ایران اقدامات خود  را متوقف کند.

 

وی ادامه داد: یا باید اروپا اقدامات لازم را انجام دهد یا آمریکا این جنگ اقتصادی را علیه ایران پایان دهد.

 

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا به نشست نیویورک می رود یا نه، گفت: من هنوز ویزا ندارم که بروم آمریکا.

 

منافع ملی اجازه نمی‌دهد ما هم فیلم بسازیم

 

محمدجواد ظریف امروز در جمع استانداران کشور در محل وزارت کشور گفت: ما امسال سال بسیار مهمی را گذرانده‌ایم و پیش رو داریم و با اهمیت این سال برای جمهوری اسلامی از منظر امنیت ملی کارها باید پیگری شود.

 

وی افزود: سال گذشته در این جمع گفتم علت خروج آمریکا از برجام و شکلی که خارج شد غلط محاسبه شده و گفتم ما بطلان این محاسبه را باید ثابت کنیم. محاسبه‌شان این بود که جمهوری اسلامی با فشارهای شدید اقتصادی آمریکا سقوط خواهد کرد. نه تنها خودشان باور داشتند بلکه این باور را به متحدانشان هم القا کردند.

 

وزیر خارجه گفت: با تکیه به مردمی که از اول انقلاب تا امروز اهداف آمریکایی‌ها را باطل کردند این هم باطل شد. گفتند جمهوری اسلامی چهلمین سال خود را نمی‌بیند. برای رسیدن به این آرزو سرمایه‌گذاری هنگفتی کردند ازجمله اینکه از برجام خارج شدند.

 

ظریف گفت: این‌ها یک محاسبه نکردند که منافقان چه جایگاهی در ایران دارند؟ این‌ها بر اساس فکر ضدانقلاب این فکر را تبلیغ و سیاست‌گذاری کردند اما مردم این‌ها را به شکست کشاندند. وقتی صدام حمله کرد پیش‌بینی آقایان این بود که ایران طی دو هفته سقوط خواهد کرد. در سازمان ملل درباره قطع‌نامه کلیشه‌ای در جنگ‌ها ایجاد شد که می‌گویند آتش‌بس و عقب‌نشینی.

 

وی تاکید کرد: بارها پیش‌بینی کردند که می‌توانند با فشار مردم را به زانو در بیاورند اما مردم با حضورشان همیشه، آنها را شکست دادند و امسال هم مردم با حضورشان  آنها را شکست می‌دهند. مهم نیست که در انتخابات چه کسی پیروز شود مهم این، است که ایران پیروز شود. آنچه باعث شد ما بتوانیم در مقابل شش قدرت توافق نامه‌ای بنویسیم درایت ما نبود بلکه حمایت مردم بود.

 

ظریف گفت: امروز فشار حداکثری برای جدا کردن مردم از حاکمیت است. آمریکا احساس می‌کند از نظر سیاسی شکست خورده است. جلسه دیروز نمی‌دانم با چه عقلی تشکیل داده شد اما خود آمریکا منزوی شد و حتی یک خط نتوانستند بیانیه‌ای علیه ایران از رئیس شورای حکام بگیرند. حتی در گذشته هم نتوانستند. آمریکا دوباره فکر کرد می‌تواند این کار را کند. آمریکا در حوزه سیاسی در جهان منزوی است.

 

وی افزود: یکی از دلایل شکست‌های آمریکا تصمیمات خودش و متحدان منطقه‌ای‌اش هست. ما نبودیم که از طالبان و داعش حمایت کردیم ما نبودیم که علیه یمن بالاترین سلاح‌ها را استفاده کردیم. از دیکتاتورها و قاتل‌ها و از کسانی که علیه مردم خود از خشونت، استفاده می‌کنند حمایت کردند و نتیجه‌اش این، شد، که منزوی شدند.

 

وزیر امور خارجه تاکید کرد: بعضی دوستان ما می‌گویند برجام استحکام نداشت و به همین دلیل آمریکا خارج شد درحالیکه محکم بود و در آینده هم خواهید دید. منافع ملی اجازه نمی‌دهد ما فیلم بسازیم، البته پول هم نبود. ( با خنده و خنده و تشویق حضار). حال فرض کنیم برجام محکم نبود آیا مابقی توافقات بین‌المللی هم محکم نبود؟

 

وی تاکید کرد: آمریکا در صحنه، سیاسی منزوی شدند و بخشی از این اتفاق به دلیل سیاست‌های خودشان است. بی جهت نیست، جلسه شورای امنیت و حکام می‌گذارند کسی از آنها دفاع نمی‌کند. آمریکا با قدری عقل و درایت می‌تواند عاقلانه زندگی کند.

 

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما هم سر جنگ با کسی نداریم. ما اگر سه حوزه را تعیین کنیم در دو حوزه پیروز هستیم. جمهوری اسلامی زمانی که تصمیم گرفت برخی اقدامات خود را متوقف کند، در شرایط ضعف این کار را نکرد بلکه در شرایط قدرت این کار را کرد.

 

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی یک واحدی است که ذیل ارشادات مقام معظم رهبری حضور دارد. دیگران فکر نکنند ایران متشتت است و این انسجام را در اسفندماه می‌بینند. ایران به عنوان کل نظام جمهوری اسلامی ذیل ارشادات مقام معظم رهبری در حوزه میدانی دست برتر را دارد و اهرم اقتصادی، آخرین اهرم آمریکا است و آن هم به بدترین شکل ممکن استفاده می‌کند و مردم عادی را هدف قرار داده است.

 

ظریف با اشاره به تعریف حقوقی تروریسم گفت: آمریکایی‌ها می‌گویند تروریسم کار ترسوها است. آمریکا در صحنه میدانی به خاطر انتخاب‌هایش شکست خورده است و نمی‌تواند از ما دلخور باشد که چه انتخا‌ هایی داشته‌ایم. آمریکا در منطقه شکست خورده است و به بازی ترسوها رو آورده است به این امید که مردم را علیه دولت بشوراند.

 

وزیر امور خارجه گفت: این کارها را با استفاده از زجر دادن بیماران انجام می‌دهند ما که در اکثر زمینه‌ها خودکفا شده‌ایم و ‌شما که در علم‌تان مدیون ما هستید به خاطر چند حوزه علمی که در انحصار دارید آن را دریغ میکنید.

 

وی افزود: اینستکس شاید ارزشی نداشته باشد اما یک ارزش سیاسی دارد و آن این است که با نزدیک‌ترین متحدان آمریکا همکاری وجود داشته باشد که آمریکا را دور بزنند. الان که وارد انتخابات می‌شویم، باید با این دید که ایران قدرتمند است، وارد شویم. مهم‌ترین منبع قدرت جمهوری اسلامی ایران تاکنون و تا حضور ولیعصر حمایت مردم است.

 

ظریف تاکید کرد: پیشرفت و مشروعیت ما درون‌زا است، نکته اصلی را به خاطر مردم فراموش نکنیم. امام شعار نمی‌داد امام که می‌فرمود مردم ولی نعمت ما هستند یعنی واقع مردم اصل هستند. اگر من می‌گویم ایران امن‌ترین کشور است با اتکا به همین مردم است. ما مستاجر هستیم و مالک مردم هستند ما می‌آییم و می‌رویم و این مردم هستند که مالکند.

 

وی افزود: من هر زمان که رحمانی فضلی را در هیات دولت می‌بینیم به او می‌گویم سلام وزیر مقتدر. مردم در انتخابات اسفندماه این مرحله را یک بار دیگر ثابت می‌کنند اما وظیفه ما هم این است که پشت مقاومت مردم قایم نشویم.

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها