10/17/2019
پنج شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸
فرود مجدد فضاپیمای «هایابوسا 2» بر سیارک «ریوگو»

فرود مجدد فضاپیمای «هایابوسا 2» بر سیارک «ریوگو»

صبح امروز فضاپیما ژاپنی «هایابوسا 2» مجدداً و برای بار دوم موفق به جمع آوری داده از سیارک «ریوگو162173» شد.

اعتمادآنلاین| در ماه آوریل فضاپیما «هایابوسا 2» موفق به لمس سیارک «ریوگو162173» و ایجاد یک دهانه مصنوعی بر روی آن شده بود. اکنون نیز پس از گذشت 3 ماه این فضاپیما توانسته برای بار دیگر سیارک مذکور را لمس کرده و برای آخرین بار نمونه‌هایی از آن جمع آوری کند.

 

به گزارش انگجت، بنابر گزارش «سازمان فضایی ژاپن» هایابوسا 2 آخرین مأموریت خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

 

هایابوسا 2 یک مأموریت بازگرداندن نمونهٔ سیارک ریوگو 162173 توسط آژانس فضایی ژاپن است. این مأموریت ادامهٔ برنامهٔ «هایابوسا» است. این فضاپیما در 27 ژوئن 2018 به ریوگو 162173 رسید. این فضاپیما سیارک را برای یک سال و نیم بررسی خواهد کرد. در دسامبر 2019 از مدار این سیارک خارج می‌شود و در دسامبر 2020 با نمونه‌هایی که از سیارک ریوگو جمع آوری کرده است به زمین باز می‌گردد.

 

سیارک ریوگو 162173 یکی از سیارک‌های آپولو است. این سیارک از نوع نادر طیفی Cg، یعنی داشتن کیفیت هر دو نوع سیارک نوع C و سیارک نوع G است.

 

این فضاپیما از ویژگی‌هایی نظیر موتورهایی با پیشرانه یونی، تکنولوژی هدایت و ناوبری پیشرفته و به روز شده، آنتن و سیستم‌های تنظیم حالت برخوردار است. هایابوسا 2 چندین بار علمی برای سنجش از راه دور، نمونه برداری و همچنین چهار دستگاه سطح‌نورد کوچک با خود دارد که از آن‌ها برای بررسی سطح سیارک و کسب اطلاعات محیط زیستی و زمین شناسی نمونه‌های جمع آوری شده و بررسی آن‌ها استفاده می‌کند.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها