10/17/2019
پنج شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸
کشورهای غیراروپایی هم به «اینستکس» خواهند پیوست
هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:

کشورهای غیراروپایی هم به «اینستکس» خواهند پیوست

هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با بیان اینکه پیشرفت‌هایی در جهت اجرایی شدن ساز و کار «اینستکس» حاصل شده، گفت کشورهای غیراروپایی نیز به این ساز و کار ملحق می‌شوند.

اعتمادآنلاین| هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه گفت روند اجرایی شدن ساز و کار مبادله‌ای موسوم به «اینستکس»، پیشرفت‌هایی کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اشمید گفت علاوه بر 10 کشور اتحادیه اروپا که پیش از این برای استفاده از این ساز و کار اعلام آمادگی کرده بودند، «اکنون ما هفت دولت عضو دیگر داریم که اعلام کرده‌اند که یا به عنوان سهامدار به اینستکس می‌پیوندند، یا از آن استفاده می‌کنند.»

 

وی افزود: «بر اساس مشورت‌هایی که هفته گذشته داشته‌ام، می‌توانم این را به شما بگویم که دولت‌های غیر عضو اتحادیه اروپا هم به اینستکس ملحق خواهند شد.»

 

اتحادیه اروپا امسال بعد از ماه‌ها وعده برای همکاری با ایران جهت مقابله با تحریم‌های یکجانبه آمریکا، از ساز و کاری رونمایی کرد که دستکم در مراحل نخست صرفا برای تسهیل غذا و دارو به ایران، طراحی شده است. جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده است که اگر کشورهای غیراروپایی نتوانند از این ساز و کار استفاده کنند و ضمنا درآمد نفتی ایران تحت شمول آن نباشد، این مکانیزم ناکارآمد است.

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها