12/8/2019
یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸
محمد کشتی‌آرای، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

نگهداری سکه‌های توزیعی بانک مرکزی برای دارندگان آنها صرفه اقتصادی ندارد/ قیمت طلای جهانی نسبت به ابتدای هفته گذشته 17 دلار افزایش داشت/ کاهش و ثبات نرخ ارز، باعث سقوط بهای سکه و طلا شد/ کاهش تقاضا و عرضه مناسب، حباب سکه را به 270 هزار تومان رساند

محمد کشتی‌آرای، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف، گفت: با توجه به کاهش نرخ ارز که باعث سقوط قیمت سکه و طلا شد و همچنین کاهش تقاضا و عرضه مناسب در بازار، نگهداری سکه‌هایی که از سوی بانک مرکزی توزیع‌ شده برای دارندگان آنها توجیه اقتصادی ندارد و از همین روی این سکه‌ها را برای فروش در بازار عرضه کردند.

اعتمادآنلاین| محمد کشتی‌آرای، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف، درباره وضعیت امروز بازار سکه و طلا به خبرنگار اقتصادی اعتمادآنلاین گفت: در بازار امروز، شنبه، قیمت طلای جهانی نسبت به شنبه هفته گذشته 17 دلار در هر اونس افزایش داشت، اما با توجه به تثبیت نرخ ارز در داخل کشور، افزایش قیمت طلای جهانی بر بازار داخلی سکه و طلا تاثیری نگذاشت.

 

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف اضافه کرد: در بازار امروز قیمت سکه طلا طرح قدیم چهار میلیون و 330 هزار تومان، سکه طرح جدید چهار میلیون و 460 هزار تومان و نیم‌سکه هم 2 میلیون و 330 هزار تومان بود. همچنین ربع‌سکه با قیمت یک‌ میلیون و 430 هزار تومان و سکه‌های گرمی با قیمت 980 هزار تومان به فروش رسید.

 

کشتی‌آرای گفت: هر مثقال طلای 17 عیار آب‌شده مبنای قیمت‌گذاری در بازار امروز یک‌ میلیون و 845 هزار تومان، یک مثقال طلای 18 عیار یک‌ میلیون و 953 هزار و 500 تومان و یک گرم طلای 18 عیار 425 هزار و 900 تومان معامله شد.

 

او ادامه داد: یک گرم طلای 20 عیار امروز 473 هزار و 200 تومان، یک گرم طلای 21 عیار 496 هزار 900 تومان، یک گرم طلای 22 عیار 520 هزار و 600 تومان و یک گرم طلای 24 عیار نیز 567 هزار و 800 تومان ارزش‌گذاری شد.

 

این کارشناس بازار طلای کشور در پایان گفت: با توجه به کاهش نرخ ارز که باعث سقوط قیمت سکه و در بازار شد و همچنین کاهش تقاضا و عرضه مناسب در بازار، نگهداری سکه‌هایی که از سوی بانک مرکزی توزیع‌ شده برای دارندگان آنها توجیه اقتصادی ندارد و از همین روی این سکه‌ها را برای فروش در بازار عرضه کردند. بر اساس نوع عرضه و همچنین کاهش تقاضا و ثبات بازار سکه، حباب سکه نیز با کاهش روبه‌رو بود و در بازار امروز به 270 هزار تومان رسید. لازم به ذکر است که اوایل فروردین‌ماه حباب سکه 580 هزار تومان بود.

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها