12/6/2019
جمعه، ۱۵ آذر ۱۳۹۸
قلب ساکنین شهرهای بزرگ، جای ذرات آلاینده

قلب ساکنین شهرهای بزرگ، جای ذرات آلاینده

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که در قلب ساکنان شهرها میلیاردها ذره آلاینده وجود دارد.

اعتمادآنلاین|متخصصان سلامت با تاکید بر اینکه در قلب ساکنان شهرها میلیاردها ذره آلاینده هوا وجود دارد، اظهار داشتند: حتی با بررسی روی جوان‌ترین افراد مورد مطالعه که حدود سه سال سن داشتند آسیب‌هایی در سلول‌های ماهیچه‌های پمپاژ کننده حیاتی در این عضو مهم از بدن که حاوی این ذرات ریز هستند قابل مشاهده بوده است.

 

در این مطالعه آمده‌ است: این ذرات سرشار از آهن که از فعالیت بخش صنعت و تردد وسایل نقلیه تولید می‌شوند می‌توانند علت نهفته ارتباط‌های آماری بین هوای آلوده و بیماری قلبی باشند.

 

متخصصان اظهار داشتند: تعدد نانوذرات نشان‌دهنده عاملی نگران کننده در حوزه سلامت عمومی است و ضرورت دارد آلودگی هوا به سرعت کاهش پیدا کند. به گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) بیش از 90 درصد جمعیت جهان در هوای آلوده تنفس می‌کنند.

 

محققان بر وجود مواردی از عدم قطعیت در تحقیق خود تاکید کرده‌اند اما پرفسور "باربارا ماهر" از دانشگاه لنکستر انگلیس گفت: این مطالعه هرچند یک بررسی ابتدایی است اما یافته‌های بدست آمده از آن حائز اهمیت است.

 

محققان پیش از این نیز در سال 2016 میلادی به این موضوع پی برده بودند که نانوذرات در مغز انسان وجود دارد و با صدمات مشابه با آلزایمر مرتبط هستند.    

 

به گفته این تیم تحقیقاتی درحالیکه احتمال درگیری افراد در تمامی سنین با این مشکل وجود دارد وضعیت کودکان بیشتر نگران کننده است.

 

به گزارش روزنامه گاردین، این بررسی اولین شواهدی است که نشان می‌دهد نانوذرات سرشار از آهن موجب بیماری قلبی می‌شوند. به گفته محققان قرار گرفتن در معرض این نانوذرات به طور مستقیم با صدمات قابل توجه و زودهنگام قلبی مرتبط است.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها