12/8/2019
یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸
ارزآوری 20 میلیارد دلاری بخش معدن در سال 97
جعفر سرقینی، معاون وزیر صمت خبر داد؛

ارزآوری 20 میلیارد دلاری بخش معدن در سال 97

جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته بخش معدن و صنایع معدنی 20 میلیارد دلار ارزآوری داشته است.

اعتمادآنلاین| جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت، در آئین تجلیل از صنعتگران، معدن‌کاران و اصناف استان زنجان، گفت: اعتقاد دولت بر این است که نباید بر روی صنعتگر فشار وارد شود ولی باید توجه داشت که کشور حال مبارزه با بزرگترین قدرت اقتصادی جهان است و پیروزی در این میدان مستلزم تحمل برخی شرایط سخت است و حتی افرادی که ژست لیبرالی داشتند نیز بر لزوم این مقاومت اقرار می‌کنند.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون مقاومت نتیجه داده است، ادامه داد: اصناف، مردم، صنعتگران، معدن‌کاران و دولت نیز پای مقاومت هستند و با وجود طرحی که دشمن برای از کار انداختن صنعت و اقتصاد کشور در شهریور سال گذشته داشت، هنوز سرپا هستیم و دشمن ناکام مانده است و در این بین صنعت، معدن و تجارت بهتر از دولت عمل کرده است.

 

وی با اشاره به افزایش تولید در سال گذشته، افزود: در این مدت صادرات در بخش صنایع معدنی نسبت به سال 96 افزایش یافته و به تبع آن نیز تولید افزایش داشته است.

 

سرقینی تصریح کرد: سال گذشته 25 میلیون تن فولاد تولید شده است و برای امسال پیش‌بینی 30 میلیون تنی شده که در سه ماهه اول امسال این مهم محقق شده و این در حالی است که در بخش معدن و صنایع معدنی در سه ماهه اول امسال، تولید بیشتری نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌ایم.

 

وی با بیان اینکه کشور چنین شرایط مشابهی را در گذشته تجربه کرده و وجود این شرایط دائمی نیست و سپری خواهد شد، عنوان کرد: باید بپذیریم که کشور در شرایط پیچیده‌ای است، ولی شواهد نشان می‌دهد که در اکثر موارد سیستم دولتی و خصوصی به یکدیگر نزدیک شده و به آرامش نسبی رسیده است.

 

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت، با تاکید بر همراهی اداره‌کل منابع‌طبیعی و محیط زیست با بخش معدن، یادآور شد: اگر معادن به چرخه فعالیت بازنگردد، اقتصاد کشور کم می‌آورد؛ چرا که در سال گذشته بخش معدن و صنایع معدنی 20 میلیارد دلار ارزآوری داشته است و باید توجه شود که به طور متوسط 2.5 برابر نیاز داخل، مازاد تولید در بخش معدن و صنایع معدنی وجود دارد که نشان از ظرفیت‌سازی خوب در این حوزه است.

 

این مقام مسئول، معدن را عامل توسعه پایدار دانست و گفت: در اکثر موارد معادن در مناطق محروم بوده و در این بخش اشتغالزایی ایجاد می‌کند. علاوه بر فعالیت اقتصادی، معدن ابزاری برای توسعه مناطق و توسعه پایدار کشور است.

 

وی با بیان اینکه وقتی در بحث نظارت بر اصناف، از پتانسیل خود اصناف استفاده می‌شود، نشان از اعتماد دولت به بخش اصناف است و باید در کنار حمایت از تولید، تهیه اقلام مورد نیاز مردم مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: در رابطه با واردات بدون انتقال ارز که مکرراً درخواست می‌شود، بانک مرکزی مخالف است و دلایل خاص و پذیرفتنی دارد؛ به همین دلیل باید راهکارهایی را برای برون‌رفت از مشکل ارائه کرد.

 

سرقینی با اشاره به اینکه در بحث صادرات این منابع کشور است که صادر می‌شود و دولت حق دارد که در رابطه با ارز حاصل از آن سوال کند، خاطرنشان کرد: باید کاری کرد که چرخه همه بخش‌های اقتصادی بچرخد؛ چراکه اشتغال موضوع مهم کشور است و لازم به ذکر است که اگر شرایط اینگونه ادامه یابد صادرات فولاد و فلزات رنگین با مشکل مواجه نخواهد شد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها