1/18/2020
شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۸
 اختصاص تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی

اختصاص تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کردند تا از طریق وزارت نفت نسبت به صدور و بازنگری مجوز طرح‌های توسعه‌ صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی اقدام کنند.

اعتمادآنلاین|نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز، ماده یک طرح حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌ گذاری مردمی را بررسی کرده و ماده یک آن را به تصویب رساندند.

براساس این ماده اصطلاحات این قانون در معانی مشروح ذیل به کار می‌رود:

 

الف – طرح: طرح‌های ایجاد تاسیسات پالایشگاهی و پتروپالایشگاهی با خوراک نفت خام و یا میعانات گازی با ضریب پیچیدگی بالاتر در بخش غیردولتی، همچنین بهینه‌سازی و ارتقای کمیت و کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه‌های موجود به نحوی که ترکیب تولید فرآورده آنها به محصولات سبک‌تر تقطیر اختصاص یابد.

 

ب_ مجوز:‌ مجوز صادره مطابق با جزء 4 بند «پ» ماده 3 قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت که براساس طراحی و محاسبات فنی و اقتصادی طرح پیشنهادی و مشخصات فرآورده‌های تولیدی توسط وزارت نفت ارزیابی و صادر می‌شود و شامل مقدار خوراک و تنفس خوراک برآورد می‌شود.

 

پ – شرکت مجری طرح: شخصیت حقوقی مالک و دارای مجوز اجرای طرح است که صرفا می‌تواند مجری یکی از طرح‌های موضوع این قانون باشد.

 

ت _ تنفس خوراک: اعطای خوراک بدون دریافت بهای آن از زمان شروع بهره‌برداری طرح‌های موضوع این قانون به تعداد روزی که ارزش آن معادل حجم سرمایه‌ گذاری ارزش‌گذاری شده در مجوز صادره باشد و به عنوان تسهیلات به شرکت مجری طرح محسوب می‌شود.

 

تکلیف مجلس به دولت نسبت به صدور و بازنگری مجوز طرح‌های توسعه صنایع نفت خام
 

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز، ماده 2 طرح حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌ گذاری مردمی را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.

 

براساس این ماده دولت موظف است طبق تکالیف این قانون از طریق وزارت نفت نسبت به صدور و بازنگری مجوز طرح‌ها تا سقف دو میلیون بشکه در روز و اعطای تنفس خوراک از سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی برای جذب سرمایه‌گذاری مردمی حمایت کند.

 

اختصاص تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی

 

نمایندگان مجلس ضمن تعیین شروطی برای تنفس خوراک تخصیصی به طرح‌های مربوط به توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی مصوب کردند که استفاده از سهم صندوق توسعه ملی باید در چهارچوب قوانین و مقررات مربوطه و با اذن مقام معظم رهبری باشد.

 

 نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز دوشنبه ماده 3 طرح حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی را با 140 رأی موافق، 32 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند.

 

طبق این ماده تنفس خوراک تخصیصی به طرح‌ها با رعایت شرایط زیر صورت می‌پذیرد:

 

الف- استفاده از سهم صندوق توسعه ملی در چهارچوب قوانین و مقررات مربوطه و با اذن مقام معظم رهبری است.

 

ب- درصد تولید نفت کوره در طرح‌های موضوع این قانون باید کمتر از 10 درصد کل فرآورده‌های تولید آن طرح باشد.

 

پ- در هنگام بهره‌برداری از واحد احداث شده، تطبیق کمیت و کیفیت انواع فرآورده‌های تولیدی بر اساس مجوز اولیه صادره بر عهده وزارت نفت بوده و در صورت وجود هر گونه مغایرت موظف است میزان تنفس خوراک را متناسب با طرح اجرا شده تعدیل کرده و به اطلاع صندوق توسعه ملی برساند.

 

ت- خوراک تحویلی به واحدهای مذکور از نظر قواعد مالی در حکم صادرات نفت خام و میعانات گازی است و تنفس خوراک برای اجرای این قانون صرفاً از محل سهم سالانه صندوق توسعه ملی در سقف سهم سالانه آن صندوق تأمین می‌شود. تسویه حساب این واحدها با صندوق توسعه ملی بابت بازپرداخت اقساط تنفس خوراک علاوه بر سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش خوراک آنها در پی سنوات می‌باشد.

 

ج- مجوزهای موضوع این قانون به استثنای طرح‌های بهینه‌سازی و ارتقای پالایشگاه‌های موجود صرفاً برای سواحل کشور صادر می‌شود.

 

چ- دولت مجاز است در هنگام اعطای تعهد تنفس خوراک قرارداد دریافت بخشی از درآمد حاصل از فروش فرآورده‌های طرح‌ها را به صورت ماهانه متناسب با مبلغ بازپرداخت اقساط جهت تسویه بدهی از آن طرح اخذ کند و یا پس از بهره‌برداری از طرح سهام سهامداران شرکت مجری طرح را تا سقف مبلغ تنفس خوراک اخذ کند.

بند ث مربوط به شرایط بازپرداخت تسهیلات تنفس خوراک صندوق توسعه ملی جهت بررسی بیشتر به کمیسیون انرژی ارجاع شد.

 

همچنین در جریان بررسی این ماده غلامرضا کاتب نماینده گرمسار با استناد به اصل 110 قانون اساسی اخطاری در مورد برداشت از صندوق توسعه ملی را مطرح کرد که مسعود پزشکیان رئیس جلسه در پاسخ گفت: رئیس مجلس تماس گرفته و گفته در این باره اذن مقام معظم رهبری گرفته شده است.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها