12/5/2019
پنج شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۸
تصمیمی براای بازگشت نام هیرکانی به استان گلستان

تصمیمی براای بازگشت نام هیرکانی به استان گلستان

معاون میراث فرهنگی گفت: با ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی پیشنهاد برگرداندن نام استان گلستان به نام باستانی‌اش «هیرکانی» را به میراث‌ فرهنگی و استانداری این منطقه اعلام کرده است.

اعتمادآنلاین|محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - در نشست خبری ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی که روز دوشنبه 23 تیرماه در سازمان میراث جهانی برگزار شد، بیان کرد: با ثبت جهانی این محوطه طبیعی بزرگ کشور به میراث فرهنگی استان گلستان، بازگرداندن نام باستانی آن را درخواست دادیم که میراث فرهنگی نیز این درخواست را به استانداری اعلام کرده است، اما هنوز جوابی از سوی استانداری اعلام نشده است.

 

او با بیان این‌که هر سال بخشی از عرصه جنگل‌های هیرکانی را بدون گرفتن سهمیه‌ای به پرونده جهانی می‌توان اضافه کرد، گفت: هر سال می‌توانیم 25 درصد از این عرصه را اضافه کنیم؛ اتفاقی که باعث می‌شود حتی پای سوداگران چوب را از این مناطق حذف کنیم.

 

14 تیرماه 1398 پرونده جنگل‌های هیرکانی که از سوی ایران ارائه شده بود، در یونسکو ثبت شد. نماینده سازمان حفاظت محیط زیست در پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی نیز گفته است: از دو میلیون هکتار جنگل هیرکانی موجود در ایران، 310 هزار هکتار آن ثبت جهانی شده است. البته از طریق کنترل بهره‌برداری از جنگل‌ها، بخش‌های بیشتری از جنگل‌های هیرکانی را در یونسکو می‌توانیم به ثبت برسانیم.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها