12/9/2019
دوشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۸
درصد بالایی از جمعیت ایران در معرض پیرچشمی
عضو هیأت مدیره جامعه اپتومتری ایران مطرح کرد:

درصد بالایی از جمعیت ایران در معرض پیرچشمی

عضو هیأت مدیره جامعه اپتومتری ایران گفت: در آخرین سرشماری کشوری در سال 1395، میانه جمعیت ایران حدود 30 سال گزارش شده است؛ بنابراین درصد بالایی از جمعیت ما در معرض پیرچشمی و عوارض ناشی از آن هستند.

اعتمادآنلاین|شهرزاد نکونام عضو هیأت مدیره جامعه  اپتومتری ایران با اشاره به برگزاری بیست و دومین کنگره سراسری اپتومتری ایران که از 23 تا 25 مرداد  برگزارمی‌شود، اظهار داشت: تشخیص و درمان عیوب انکساری از مهم ترین وظایف اپتومتریست‌هاست. درصد قابل توجهی از جامعه ایران مبتلا به نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم، پیرچشمی و عوارض ناشی از آن مثل تاری دید، سردرد و خستگی چشم است. 

 

وی افزود: نسل جدید نسبت به نسل‌های قدیمی نزدیک بین‌تر هستند و پیش بینی می‌شود نسل بعد هم از نسل فعلی نزدیک بین‌تر باشند. 

 

 عضو هیأت مدیره جامعه  اپتومتری ایران بیان داشت: در برخی  مطالعات پیش بینی شده که آمریکا تا سال 2050 دارای 260 میلیون فرد مبتلا به نزدیک بینی خواهد بود؛ در حالی‌ که این رقم در سال 2000 در حدود 90 میلیون نفر بوده است. کانادا هم تا سال 2050 دارای 66 میلیون فرد نزدیک بین در مقایسه با 11 میلیون نفر در سال 2000 خواهد بود.

 

نکونام ادامه داد: این آمار لزوم توجه به کنترل و پیشگیری از نزدیک بینی را آشکار می‌کند و اپتومتریست می‌تواند با تجویز عینک، لنز مناسب و انجام تمهیدات علمی، بینایی جامعه را در این امر مهم یاری کند.

 

وی خاطرنشان کرد: از طرفی کشور ما از نظر جمعیتی کشور جوانی نیست. در آخرین سرشماری کشوری در سال 1395، میانه جمعیت ایران حدود 30 سال گزارش شده است؛ بنابراین درصد بالایی از جمعیت ما در معرض پیرچشمی و عوارض ناشی از آن هستند. تجویز عینک و لنز تماسی مناسب توسط اپتومتریست موجب کاهش  این عوارض خواهد شد.

 

عضو هیأت مدیره جامعه  اپتومتری ایران عنوان کرد: ورود فناوری‌های نوین به زندگی امروز، استفاده از رایانه و تجهیرات دیجیتال را اجتناب ناپذیر ساخته است؛ به طوری‌که بسیاری از فعالیت‌های اداری، آموزشی، پژوهشی، تجاری، محاسباتی و ... بدون وجود رایانه امکان پذیر نیست. 

 

وی افزود: اپتومتریست با تجویز و ساخت عینک‌های ویژه کامپیوتر، از مشکلات و عوارض ناشی از نور آبی دستگاه های دیجیتال جلوگیری می‌کند.

 

نکونام با اشاره به اینکه تشخیص نارسایی‌های دید دوچشمی و درمان غیر دارویی آنها نیز از سایر وظایف اپتومتریست است، گفت: از جمله این نارسایی‌ها، تشخیص و درمان تنبلی چشم بوده که بیش از دو دهه است طی برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم با همکاری سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت در حال انجام است.

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها