12/15/2019
یکشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۸
"ابتکارعمل" آمریکا برای امنیت دریایی در خلیج فارس

"ابتکارعمل" آمریکا برای امنیت دریایی در خلیج فارس

سخنگوی وزارت خارجه بحرین اعلام کرد، منامه به زودی میزبان شماری از کشورها در یک نشست کارگروه در حوزه امنیت دریایی و هوایی در منطقه خاورمیانه خواهد بود.

اعتمادآنلاین| سخنگوی وزارت خارجه بحرین چهارشنبه گفت، منامه میزبان نشست کارگروه امنیت دریایی و هوایی خواهد بود که بخشی از روند نشات گرفته از نشست وزارتی ماه فوریه ورشو است. از تمام کشورهایی که در نشست وزارتی ورشو حضور داشتند، دعوت به عمل می‌آید. به زودی اطلاعات بیشتری درباره تمام کارگروه‌های مذکور منتشر می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ماه فوریه هیئت‌هایی از بیش از 60 کشور برای شرکت در یک نشست وزارتی در حوزه امنیت جهانی در ورشوی لهستان گردهم آمدند. ایران، روسیه و ترکیه جزو مشارکت‌کنندگان نبودند.

 

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در همایشی که وزیر خارجه بحرین نیز در آن شرکت داشت، گفت، نشستی اختصاصی با محوریت بررسی "امنیت دریایی" در خلیج فارس برگزار می‌شود.

 

او افزود: از تمام 65 کشور حاضر در نشست ورشو برای شرکت در این نشست نیز دعوت می‌شود.

 

هوک ادامه داد: آمریکا خواهان مشارکت بیشتر کشورهای خاورمیانه در ابتکارعمل آمریکا برای به اصطلاح "امنیت دریانوردی" در خلیج فارس است.

 

هوک از کشورهایی که در نشست بحرین حضور خواهند داشت، نام نبرد اما گفت: ظرف روزهای آتی در کنفرانس خبری مشترک با وزارت دفاع آمریکا جزئیات استراتژی آمریکا برای حمایت از خطوط بارگیری‌های نفت منتشر خواهد شد و از کشورهای دیگر برای حمایت از این استراتژی دعوت به عمل خواهد آمد.

 

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، مسؤولان آمریکایی، در نشست روز جمعه اعضای هیئت‌های دیپلماتیک خارجی را در جریان ابتکارعمل تقویت آزادی حمل و نقل دریایی و امنیت دریایی در اطراف تنگه هرمز می‌گذارند.

 

این وزارتخانه مدعی شد: موضوع مستلزم تلاش بین‌المللی در برابر این چالش جهانی و تضمین عبور و مرور سلامت و ایمن کشتی‌هاست.

 

طبق این بیانیه، گزارشی از سوی مقامات وزارت دفاع و خارجه ارائه خواهد شد و به رسانه‌های هرگز اجازه حضور داده نمی‌شود.

 

خالد بن أحمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین نیز با مایک پامپئو،‌ همتای آمریکایی خود به بررسی امنیت دریانوردی در خلیج فارس پرداخت.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها