12/14/2019
شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۸
تلاش‌ها برای دور زدن تنگه هرمز در کوتاه‌مدت نتیجه‌ای ندارد
رئیس‌ آژانس بین‌المللی انرژی:

تلاش‌ها برای دور زدن تنگه هرمز در کوتاه‌مدت نتیجه‌ای ندارد

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی در رابطه با گزینه‌های دور زدن تنگه هرمز گفت: «در کوتاه‌مدت، تاثیر این گزینه‌ها زیاد نخواهد بود و تغییر زیادی در بازارهای فعلی ایجاد نخواهند کرد اما در میان‌مدت و طولانی مدت مفید خواهند بود.»

اعتمادآنلاین| آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی تقاضا برای نفت در سال 2019 را به علت کند شدن رشد اقتصادی در جهان در بحبوحه جنگ تجاری آمریکا و چین کاهش داد.

 

فاتح بیرول، رئیس این نهاد بین المللی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی، پیش‌بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در جهان در سال 2019 را تغییر و به 1.1 میلیون بشکه در روز کاهش داده و ممکن است اگر اقتصاد جهان و به ویژه چین ضعف بیشتری نشان دهد، آن را دوباره کاهش دهد.

 

سال گذشته، آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد تقاضا برای نفت در سال 2019 ممکن است تا 1.5 میلیون بشکه در روز افزایش یابد اما در ماه ژوئن امسال، این سازمان پیش‌بینی رشد را به 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش داد.

 

بیرول گفت: «چین کندترین رشد اقتصادی در حداقل 3 دهه گذشته را تجربه می‌کند؛ همینطور برخی از کشورهای پیشرفته؛ ...اگر اقتصاد جهان ضعیف‌تر از برآورد ما عملکرد داشته باشد، ما باید طی ماه‌های آینده، دوباره به ارقام خود نگاهی بیندازیم.»

 

او توضیح داد زمانی که بازار مملوء از نفت تولید آمریکا است، تقاضا برای نفت به وسیله جنگ تجاری میان آمریکا و چین ضربه خورده است.

 

بیرول ادامه داد انتظار می‌رود تولید نفت آمریکا در سال 2019 به 1.8 میلیون بشکه در روز برسد که از 2.2 میلیون بشکه در روز سال 2018 کمتر است. «این حجم نفت به بازار وارد می‌شود در حالی که رشد تقاضا در حال کاهش است.»

 

او تاکید کرد آژانس بین‌المللی انرژی در مورد تشدید تنش‌ها در غرب آسیا به ویژه در اطراف تنگه هرمز، راه حیاتی کشتیرانی انتقال نفت تولیدکنندگان حاشیه خلیج فارس به بازارهای آسیا، اروپا، امریکای شمالی و غیره نگران است.

 

بیرول تصریح کرد: «ما به دقت اتفاقاتی که آنجا می‌افتد را رصد می‌کینم. و اگر اتفاقی بیفتد، آماده هستیم تا سریع و قطعی اقدام کنیم.»

 

او اضافه کرد: حدود 20 میلیون بشکه نفت در روز یا حدود یک سوم نفتی که در دنیا تجارت می‌شود از تنگه هرمز می‌گذرد.

 

تولیدکنندگان کلیدی نفت در تلاش برای یافتن مسیرهای جایگزین هستند. عراق در نظر دارد تا نفت بیشتری به بندر جیهان ترکیه بفرستد و خط لوله جدیدی برای ارسال نفت به بنادر سوریه، لبنان و عربستان بسازد.

 

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی گفت: «در کوتاه‌مدت، تاثیر این گزینه‌ها بسیار زیاد نخواهد بود. این گزینه‌ها تغییری زیادی در بازارهای فعلی ایجاد نخواهند کرد اما در میان و طولانی مدت مفید خواهند بود.»

 

او افزود: قیمت نفت 65 دلاری در هر بشکه نتیجه تنش های ایران، لیبی و ونزوئلا و نگرانی در مورد جنگ تجاری آمریکا و چین است.

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها