2/27/2020
پنج شنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۸
آموزش؛ «مغز» سالمندان را جوان نگه می‌دارد

آموزش؛ «مغز» سالمندان را جوان نگه می‌دارد

محققان دریافتند یادگیری مهارت‌های جدید می‌تواند مغز افراد مسن را تنها در مدت 6 هفته، 30 سال جوان‌تر کند.

اعتمادآنلاین| دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا دریافتند یادگیری چندین مهارت به طورهمزمان موجب تقویت قدرت فکری شده و از فرد در مقابل ابتلاء به آلزایمر محافظت می‌کند.

 

این مهارت‌ها می‌تواند شامل یادگیری زبان‌های جدید، استفاده از iPad، نگارش نت موسیقی و نقاشی باشد.

 

«راشل وو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «یک راه مهم در جلوگیری از زوال شناختی یادگیری مهارت‌های جدید همانند دوره کودکی است.»

 

این محققان، افراد سالمند را به تلاش برای یادگیری مهارت‌های جدید، حفظ انگیزه، اعتماد به مربیان در جهت هدایت شأن ترغیب می‌کنند.

 

در این مطالعه، از افراد 58 تا 86 سال خواسته شد تا همزمان در سه تا پنج کلاس به مدت سه ماه، و حدود 15 ساعت در هفته، شرکت کنند.

 

بعد از گذشت تنها 6 هفته، توانایی‌های شناختی این شرکت کنندگان افزایش یافته و همانند افراد میانسال بود، یعنی 30 سال جوان‌تر. اعضای گروه کنترل که در هیچ کلاسی شرکت نکرده بودند، شاهد هیچ تغییری در عملکردشان نبودند.

 

این مطالعات نشان می‌دهد افراد سالمند هم می‌توانند همچون افراد جوان چندین مهارت را به طور همزمان بیاموزند و همین امر موجب تسهیل روند افزایش توانایی‌های شناختی شأن می‌شود.

 

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حدود 50 میلیون نفر در جهان مبتلا به زوال عقل هستند و بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است که در 60 تا 70 درصد موارد نقش دارد. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای درمان زوال عقل یا تغییر روند پیشروی آن وجود ندارد.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها