8/15/2020
شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
سفر 21 روزه چینی‌ها بدون ویزا مجاز شد
معاون گردشگری خبر داد:

سفر 21 روزه چینی‌ها بدون ویزا مجاز شد

معاون گردشگری از ابلاغ مقررات لغو یک‌طرفه روادید با اتباع چین خبر داد و گفت که چینی‌ها به مدت 21 روز بدون ویزا می‌توانند در ایران سفر کنند.

اعتمادآنلاین|هیأت وزیران در جلسه 1398/4/2 به پیشنهاد وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به استناد تبصره (43) قانون بودجه اصلاحی سال 1343 کل کشور روادید ایران را یکطرفه برای اتباع چین لغو کرد. روزنامه تلگراف به تازگی در گزارشی اعلام کرده است در سال 2018 حدود 52 هزار چینی به ایران سفر کرده‌اند.فرودگاه بین‌المللی تهران نیز اعلام کرده است سال 1397 حدود 170 هزار چینی از ایران ترانزیت شده‌اند، بدون آن‌که وارد خاک کشورمان شوند.

 

چین مهم‌ترین منبع تامین گردشگر در جهان است. سال 2018 نزدیک به 150 میلیون چینی به خارج از مرزهای این کشور سفر کردند. وزارت فرهنگ و گردشگری چین پیش‌بینی کرده است: با تدوام این رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای سالانه شخصی، آمار سفر شهروندان این کشور به خارج از چین تا سال 2022 میلادی به 178 میلیون نفر برسد. همچنین تخمین زده شده این گردشگران در مجموع حدود 1.2 تریلیون "یوان" هزینه کنند.

 

ایران از سال 2011 به فهرست مقاصد گردشگری چین وارد شده است. از سال 1395 نیز نرمش در سیاست‌های جذب گردشگران چینی اتخاذ شد. هیات وزیران نیز اوایل تیرماه مصوبه لغو یکطرفه روادید با چین را صادر کرد. وزارت امور خارجه نیز در نامه‌ای به دستگاه‌های مرتبط اعلام کرد این مقررات را از 25 تیرماه به اجرا خواهد گذاشت. معاون اول رییس‌جمهور نیز ابلاغ این مصوبه را 27 تیرماه رسانه‌ای کرد.

 

ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ نیز امروز (سه‌شنبه اول مردادماه) اعلام کرد که ساز وکار اجرایی ورود گردشگران چینی به کشور از سوی وزارت امور خارجه به نمایندگی‌ها و سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مرتبط از جمله سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام شد.

 

وی افزود: پس از ابلاغ مصوبه هیات وزیران و به دنبال مشورت‌ها، هماهنگی‌ها و پیگیری‌های به عمل آمده، مقررات اجرایی لغو روادید برای اتباع جمهوری خلق چین از تاریخ 25/4/98 ابلاغ و وارد مرحله عملیاتی شد.

 

معاون گرششگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بر این اساس تمام اتباع جمهوری خلق چین از تاریخ فوق‌الذکر (25 تیرماه) مجاز شده‌اند بدون اخذ روادید به جمهوری اسلامی ایران وارد شوند و در هر بار ورود به مدت 21 روز در کشور اقامت داشته باشند.

 

وزارت امور خارجه پیش‌تر مدت زمان حضور چینی‌ها بدون روادید در ایران را 15 روز تعیین کرده بود.

 

علی‌اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ به دنبال صدور این مصوبه از هدف‌گذاری ایران برای جذب یک میلیون گردشگر چینی تا چهار پنج سال آینده خبر داده است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها