11/22/2019
جمعه، ۰۱ آذر ۱۳۹۸
رایج‌ترین راه پیدا کردن شغل در ایران چیست؟

رایج‌ترین راه پیدا کردن شغل در ایران چیست؟

 مطالعه بازار کار ایران در دهه های اخیر نشان می دهد از بین رفتن تعادل میان عرضه و تقاضای در بازار کار و هجوم یک باره صدها هزار نیروی بیکار، نحوه یافتن شغل را نیز دستخوش تغییر کرده است.

اعتمادآنلاین| نتایج طرح آمارگیری از نیروی کار در سال گذشته نشان می‌دهد که جویندگان کار از طریق پرس و جو از دوست و آشنا و پس از آن مراجعه به دفاتر کاریابی تمایل بیشتری برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود داشته‌اند.


 مطالعه بازار کار ایران در دهه های اخیر نشان می دهد از بین رفتن تعادل میان عرضه و تقاضای در بازار کار و هجوم یک باره صدها هزار نیروی بیکار، نحوه یافتن شغل را نیز دستخوش تغییر کرده است.به نحوی که جویندگان کار به ویژه تحصیلکردگان برای یافتن شغل ناچارند به روشهای دیگری متوسل شوند و از ابزارهای جدیدی برای داشتن شغل استفاده کنند که از جمله این شیوه‌ها می‌توان به مطالعه و پیگیری اگهی‌های استخدام روزنامه‌ها، مراجعه به مراکز کاریابی و شرکت در آزمونهای استخدامی اشاره کرد. هرچند که در سال‌های اخیر پرس و جو از دوست و آشنا و آشنابازی نیز به روشی موثر برای پیدا کردن شغل در میان بیکاران تبدیل شده است.

 

34 درصد افراد با پرس‌وجو از دوست و آشنا دنبال کار می‌گردند

 

اطلاعات نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال 1397 حاکی از آن است که 33.9 درصد از اقدامات انجام شده برای جستجوی کار از سوی بیکاران از طریق پرس وجو از دوستان و آشنایان، 21 درصد ثبت نام یا پیگیری از مراکز خدمات اشتغال و دفاتر کاریابی غیردولتی، 16.7 درصد درج آگهی در روزنامه یا مطالعه آگهی‌های استخدامی و 16.1 درصد تماس با صاحب کار و کارفرما بوده است.

 

با توجه به تعداد سه میلیون و 260 هزار و 796 نفری بیکاران در سال گذشته به طور متوسط هر بیکار از سه راه دنبال کار می‌گردد.نکته قابل توجه اینکه در سال 1396 نیز چهار روش به عنوان عمده‌ترین اقدامات صورت گرفته برای یافتن شغل از سوی بیکاران اعلام شده بود که از بین اقدامات صورت گرفته توسط بیکاران به ترتیب سهم تماس با کارفرما 1.1 درصد، جستجوی منابع مالی و امکانات برای شروع فعالیت خود اشتغالی 0.8 درصد، پرس و جو از دوستان و آشنایان 0.8 درصد، سایر روشها 0.7 درصد و تقاضای جواز کسب یا پروانه کار 0.2 درصد افزایش داشته و در مقابل پرس و جو از دوستان و آشنایان 0.4 درصد، ثبت‌نام یا پیگیری در دفاتر کاریابی غیردولتی 0.6 درصد و درج آگهی در روزنامه یا پیگیری آگهی‌های استخدامی 1.9 درصد کاهش داشته است.

 

رایج‌ترین روشهای یافتن شغل در سال گذشته

 

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، پرس و جو از دوستان و آشنایان عمده‌ترین روش جستجوی کار در سال گذشته بوده؛ به نحوی که در سال 97 دو میلیون و 995 هزار و 104 نفر از طریق پرس وجو از دوستان و آشنایان به دنبال شغل بوده‌اند که از این تعداد، دو میلیون و 94 هزار و 227 نفر را مردان و 900 هزار و 877 نفر را زنان تشکیل داده‌اند.پس از پرس و جو از دوستان و آشنایان، بیشترین تمایل افراد برای کار از طریق ثبت نام در مراکز کاریابی غیردولتی و پیگیری آگهی‌های استخدام در روزنامه‌ها بوده است.

 

بر اساس این گزارش، نتایج طرح آمارگیری مرکز آمار ایران از وضعیت نیروی کار نشان می‌دهد که در بهار امسال، دو میلیون و 23 هزار 806 نفر از جمعیت بیکار کشور را مردان و 932 هزار و 881 نفر را زنان تشکیل داده‌اند.

 

منبع: ایسنا 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها