12/10/2019
سه شنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۸
ابراز نگرانی کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ونزوئلا

ابراز نگرانی کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ونزوئلا

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ونزوئلا ابراز نگرانی کرد.

اعتمادآنلاین| «میشل باشلت» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با انتشار بیانه‌ای از شدت گرفتن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ونزوئلا ابراز نگرانی کرد و این تحریم‌ها را تهدیدی جدی برای امنیت غذایی و سلامت مردم ونزوئلا خواند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه خود تصریح کرد: «من بابت تأثیرات شدید بالقوه تحریم‌های یکجانبه‌ جدیدی که این هفته از سوی آمریکا علیه ونزوئلا وضع شد، عمیقاً نگرانم. این تحریم‌ها بسیار گسترده‌اند و در آنها تمهیداتی به‌منظور کاهش اثرات منفی بر آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه ونزوئلا در نظر گرفته نشده است.»

وی افزود: «نگرانم که مبادا این تحریم‌ها تأثیرات وسیعی بر حقوق مردم ونزوئلا به‌ویژه در حوزه غذا و سلامت داشته باشند، زیرا ونزوئلا کشوری است که با کمبودهای شدیدی در زمینه کالاهای اساسی مواجه هست.»

روز دوشنبه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در راستای افزایش فشار بر دولت نیکلاس مادورو، دستور داد کلیه دارایی‌ها دولت ونزوئلا در آمریکا توقیف شود. آمریکا پیش از این نیز تحریم‌های متعددی را علیه افراد،‌ شرکت‌ها و نهادهای ونزوئلایی وضع کرده بود.

آمریکا و متحدانش خوان گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به‌رسمیت شناخته و تلاش می‌کنند با سرنگون کردن دولت قانونی نیکلاس مادورو، وی را در ونزوئلا به قدرت برساند.

در حالی که مذاکرات بین دولت نیکلاس مادورو و مخالفانش برای کاهش تنش‌های سیاسی در این کشور همچنان در جریان است، آمریکا سعی دارد با اعمال تحریم‌های جدید علیه دولت قانونی ونزوئلا و متهم کردن آن به فساد مالی، موقعیت گروه‌های تحت حمایت خود را در مذاکرات بهبود بخشد.

منبع: تسنیم

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها