11/19/2019
سه شنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۸
چگونه می‌توان مهریه را از طریق اجرای ثبت مطالبه کرد؟
کارشناس حقوقی «اعتمادآنلاین» پاسخ می‌دهد:

چگونه می‌توان مهریه را از طریق اجرای ثبت مطالبه کرد؟

مدتی است بنا بر مشکلاتی، از همسرم جدا زندگی می‌کنم و می‌خواهم مهریه‌ام را از او مطالبه کنم. لطفاً راهنمایی کنید چگونه می‌توان مهریه را از طریق اجرای ثبت مطالبه کرد؟ آیا در هر زمان، انصراف از مطالبه مهریه بدون پرداخت هزینه امکان‌پذیر است؟

اعتمادآنلاین|‌ میراندا مهدوی- پرسش مخاطبان اعتمادآنلاین: مدتی است بنا بر مشکلاتی، از همسرم جدا زندگی می‌کنم و می‌خواهم مهریه‌ام را از ایشان مطالبه کنم. لطفاً راهنمایی کنید چگونه می‌توان مهریه را از طریق اجرای ثبت مطالبه کرد؟ آیا در هر زمان، انصراف از مطالبه مهریه بدون پرداخت هزینه امکان‌پذیر است؟

 

کارشناس حقوقی اعتمادآنلاین: شما می‌توانید عقدنامه ازدواج خود را به دفترخانه محل ثبت عقد ارائه و تقاضای صدور اجراییه کنید، سپس با اجراییه به اداره ثبت مراجعه و مهریه خود را مطالبه کنید. اقدام از طریق ثبت نیازمند هزینه اجرایی برابر با نیم‌عشر دولتی است، که البته این هزینه بعداً از شوهر گرفته خواهد شد.

 

قسمت اجرای ثبت در این رابطه هر مالی را اعم از وجه نقد یا مال منقول (ماشین، موبایل و...) یا مالی غیرمنقول (ملک) که دارای سند رسمی به نام همسرتان است، توقیف می‌کند، البته به شرط اینکه جزو مستثنیات دین نباشد.

 

در صورتی که شما در هر مرحله از فرایند عملیات اجرایی از اجرا منصرف شوید، به دلالت ماده 98 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت از پرداخت حق‌الاجرا معاف هستید.

 

***

 

پایگاه خبری اعتمادآنلاین در راستای انجام رسالت آگاهی‌بخشی به جامعه و ارتقای سطح دانش شهروندان نسبت به امور شهری و مسئولیت‌های قانونی موثر بر آن، همچنین ارائه خدمات مشاوره‌ حقوقی رایگان با همکاری وکلای برتر دادگستری، قضات باتجربه و اساتید برجسته حقوقی، به پرسش‌ها و سوالات مخاطبان و شهروندان گرامی در این حوزه پاسخ می‌دهد.

 

شما می‌توانید مشکلات حقوقی خود را از طریق آی‌دی @Modiretemad در تلگرام با ما در میان بگذارید. مشاوران حقوقی ما در اعتمادآنلاین پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها