7/5/2020
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹
افزایش میزان قبولی‌های امتحان نهایی در سال 98

افزایش میزان قبولی‌های امتحان نهایی در سال 98

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سیاست توسعه متوازن در حال تحقق و شمار تجربی‌ها در حال کاهش است، گفت: میانگین نمره کتبی نهایی در سال 91، از 11.23 درصد به 12.60 ارتقا یافته است و 1.37 نمره افزایش داشته‌ایم. همچنین درصد قبولی در سال 91 از 76.3 درصد به 84.7 در خرداد 98 افزایش یافته است.

اعتمادآنلاین|علیرضا کمریی در آیین تجلیل از رتبه‌های برتر کنکور سراسری 98 که در باشگاه فرهنگیان برگزار شد با ابراز خرسندی از کسب رتبه‌های نخست دانش آموزان در کنکور گفت: ما به شما به عنوان سرمایه‌های ارزشمند کشور نگاه می‌کنیم و فرصت‌هایی می دانیم تا پیام‌های تعلیم و تربیت را به سراسر جامعه مخابره کنیم.

 

وی افزود: از مجموع 2 میلیون و 621 هزار و 517 دانش آموز دوره متوسطه، 65.38 درصد در شاخه نظری و 34.62 درصد در شاخه فنی و حرفه‌ای تحصیل می‌کنند.

 

کمریی آمار توزیع دانش آموزان در رشته‌های تحصیلی را نیز اعلام کرد و گفت: 28.42 درصد در رشته تجربی،26.31 در رشته علوم انسانی، 18.5 درصد در رشته کاردانش، 16.1 درصد در شاخه فنی و حرفه ای،10.12 درصد در رشته ریاضی و 0.52 درصد در رشته معارف اسلامی تحصیل می‌کنند.

 

وی در ادامه درباره اینکه آمار 63 درصدی شرکت کنندگان در رشته علوم تجربی در کنکور سراسری چگونه تولید شده است،توضیحاتی ارائه کرد و گفت: کل شرکت کنندگان کنکور یک میلیون و 118 هزار و 703 نفر بود. در حالی که کل دانش آموزان پایه دوازدهم که امسال برای اولین بار در کنکور شرکت کردند 551 هزار و 549 نفر بوده‌اند بنابراین مابقی برای بار دوم یا چندم در کنکور شرکت کرده‌اند. تعدادی از آنان نیز ممکن است در گروه زبان و هنر شرکت کرده باشند که به یک درصد کل هم نمی‌رسد و مابقی انباشت رشته‌های سال قبل هستند. در حالی که گاهی تصور می‌شود توزیع نامتوازن 63 درصدی داریم.

 

کمریی ادامه داد: از کل شرکت کنندگان،56.94 درصد یعنی 637 هزار نفر در رشته تجربی شرکت کردند در حالی که 263 هزار و 301 نفر آنها محصل پایه دوازدهم تجربی بودند و شمار مجموع شرکت کنندگان سه برابر بیشتر از پایه دوازدهمی‌ها بوده که برای اولین بار کنکور داده‌اند.

 

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: 164 هزار و 237 نفر یعنی 14 درصد در رشته ریاضی کنکور داده‌اند که 94 هزار و 827 نفر پایه دوازدهمی بوده‌اند همچنین 282 هزار نفر معادل 25 درصد در رشته انسانی کنکور دادند که 189 هزار نفر پایه دوازدهمی بودند.

 

وی با بیان اینکه سیاست توسعه متوازن در حال تحقق و شمار تجربی‌ها در حال کاهش است گفت: میانگین نمره کتبی نهایی در سال 91، از 11.23 درصد به 12.60 ارتقا یافته است و 1.37 نمره افزایش داشته‌ایم همچنین درصد قبولی در سال 91 از 76.3 درصد به 84.7 در خرداد 98 افزایش یافته است. امیدواریم نتیجه تلاش‌های نظام آموزش کشور منجر به موفقیت‌ها و دستاوردهای دانش آموزان شود.

 

به گزارش ایسنا، میرحمایت میرزاده - سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی - نیز در ادامه این برنامه با بیان اینکه نمی‌شود با تحلیل آمار رتبه های برتر از مدارس خاص، کل مدارس دولتی را زیر سوال برد، گفت: کسب این موفقیت بیشتر مرهون تلاش خودشان بوده است. شما رتبه‌های برتر در هر مدرسه‌ای بودید همین جایگاه را کسب می‌کردید و به تلاش‌های خود شما برمی‌گردد.

 

وی افزود: معلمان ما چه در مدارس دولتی و غیردولتی و چه در سمپاد برایشان فرقی نمی‌کند در کدام مدرسه درس می دهند و تمام تلاش خود را می‌کنند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها عدالت آموزشی را زیرسوال نبرند، خطاب به رسانه‌ها گفت: مدارس دولتی را به این شکل زیرسوال نبرید. استان‌هایی که رتبه برتر نداشته‌اند را نیز زیرسوال نبرید.

 

میرزاده ضمن طرح این انتقاد که تنوع مدارس زیاد شده و آموزش و پرورش نمی‌تواند به مدارس دولتی بپردازد، اظهار کرد: تنوع مدارس را کم کنید. ما با شما همراهی خواهیم کرد. آقای بطحایی - وزیر سابق آموزش و پرورش - کار خوبی شروع کرد ولی همراهی نکردیم. باید از وجود نخبه‌ها در همه جا استفاده شود. مدرسه نمونه کوچک جامعه است و افراد مختلف باید در کنار همدیگر بنشینند. نه آنکه آنان را در یک جزیره خاص جمع و جامعه را از آنها محروم کنیم. طبقاتی بودن آموزش نارضایتی‌هایی ایجاد کرده است.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها