1/22/2020
چهارشنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
خروج دلالان و سوداگران از بازار مسکن/ حباب قیمتی در بازار مسکن تخلیه شده است
مجید کیان‌پور، عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد:

خروج دلالان و سوداگران از بازار مسکن/ حباب قیمتی در بازار مسکن تخلیه شده است

مجید کیان‌پور، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: آمارها نشان می‌دهد که دلالان و سوداگران از بازار مسکن خارج و همین موضوع باعث ایجاد ثبات قیمتی در بازار خرید و اجاره شده است.

اعتمادآنلاین| مجید کیان‌پور، عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده در کشور با استفاده از بخش خصوصی می‌تواند نقش موثری در بهبود بازار مسکن داشته باشد، گفت: شهرداری‌ها و بخش خصوصی رکن اصلی در نوسازی بافت‌های فرسوده به شمار می‌رود به همین دولت باید با ارائه تسهیلات برای ودیعه مسکن و همچنین دریافت نکردن مالیات از سازندگان انگیزه را برای ورود این بخش‌ها تقویت کند.

 

او  با اشاره به اینکه تولید مسکن در بافت‌های فرسوده می‌تواند در این بخش موثر باشد،‌ گفت: بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار باید خط اعتباری مناسبی را برای این حوزه درنظر بگیرند و تمامی بانک‌ها موظف هستند که بخش تسهیلاتی خود را در این حوزه فعال کنند.

 

کیان‌پور بیان کرد: بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی در این حوزه به تنهایی نمی‌تواند تسهیلات لازم در این بخش را تأمین کند در نتیجه بانک‌ها با توجه به اینکه در بودجه سالانه خود بخشی برای تسهیلات مسکن در نظر گرفته‌اند باید در این حوزه به وزارت راه و شهرسازی کمک کنند.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه خوشبختانه دلالان و سوداگران از بازار مسکن خارج شده‌اند، گفت: خروج این بخش باعث شده که تنها مصرف کنندگان اصلی وارد بازار مسکن شده و همین موضوع باعث تخلیه حباب قیمتی شده است.

 

او به بازار اجاره هم اشاره‌ای کرد و گفت: خوشبختانه با توجه به ایجاد ثبات قیمتی در بازار خرید مسکن قیمت‌های اجاره هم روند نزولی به خود گرفته و پیش بینی می‌شود تا پایان تابستان قیمت‌های اجاره هم کاهش چند درصدی پیدا کنند.

 

کیان پور توضیح داد: دولت باید با همکاری بخش خصوصی بتواند طرح های مسکنی خود را که از سال گذشته مطرح کرده به مرحله اجرایی و عملیاتی برساند زیراکه کلید حل مشکلات حوزه مسکن افزایش تولید و عرضه مسکن است.

 

او در پایان گفت: دولت وبخش خصوصی رقیب یکدیگر نیستند بلکه باید با همکاری هم بتوانند تحریم ها را به فرصت جهت ارتقای اقتصاد کشور  تبدیل کنند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها