12/14/2019
شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۸
افزایش میزان اورانیوم غنی‌شده ایران به 370 کیلو
کمالوندی خبر داد:

افزایش میزان اورانیوم غنی‌شده ایران به 370 کیلو

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از اضافه شدن 60 تا 70 کیلو به ذخایر اورانیوم غنی‌شده خبر داد و گفت: در حال حاضر میزان اورانیوم غنی‌شده ایران 360 تا 370 کیلوگرم است.

اعتمادآنلاین| بهروز کمالوندی در حاشیه مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار درخصوص آخرین وضعیت اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین گفت: وقتی ما سطح غنی‌سازی را به بیش از 3.67 افزایش دادیم، نگاه کردیم بینیم نیازمان چیست.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: با توجه به ضرورت مدنظر قرار دادن سوخت نیروگاهی این سطح باید 4.2 درصد باشد ولی ما 4.05 درصد بالا رفتیم چرا که وقتی شما اورانیوم 4.5 درصد تولید می‌کنید، اگر هم زمانی محصول 4 درصد داشتید و بنا به مقتضیات وقتی اینها را به هم مخلوط می‌کنید، به عدد مورد نظر می‌رسید.

 

کمالوندی عنوان کرد:‌ ما الان با ظرفیت خوبی تولید می‌کنیم و موجودی‌مان هم حداقل 60 تا 70 کیلو بیش از 300 کیلوگرم است و میزان آن هم به سرعت افزایش می‌یابد.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین درباره تولید آب سنگین در کشور تاکید کرد: همانطور که رئیس‌جمهوری گفت ما تعهدی در قبال اینکه بیشتر از عرضه 130 تن آب سنگین نداریم، از طرفی ما اجازه داریم بازارهای متنوعی که گرفته‌ایم که را از دست ندهیم.

 

کمالوندی بیان کرد: گرچه مقادیر آب سنگین ما خیلی بزرگ نیست ولی بازارهای ما متنوع است و شامل کشورهای اروپایی و غیراروپایی می شود.

 

او تاکید کرد: ما امروز نه فقط آب سنگین بلکه محصولات دیگر مثل دوتره ها و اکسیژن 18 را صادر می‌کنیم و این نوید می دهد که ایران می تواند صادرکننده کالاهای دارای تکنولوژی بالا باشد.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ما نباید هیچ بازاری را از دست بدهیم ضمن اینکه هیچ تعهدی در قبال اینکه بالای 30 تن نرویم، نداریم.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها