12/8/2019
یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸
 عمده دلایل ضعف عرضه مرغ در بازار / مرغ کیلویی 15 هزار تومان شد
برومند چهار آیین، عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران مطرح کرد؛

عمده دلایل ضعف عرضه مرغ در بازار / مرغ کیلویی 15 هزار تومان شد

برومند چهار آیین، عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گفت: ازدیاد تلفات، کاهش جوجه ریزی و وزن گیری لاشه و بسیاری از عوامل دیگر در برابر کشش تقاضا موجب شده تا کمبود عرضه در بسیاری از نقاط مشهود باشد.

اعتمادآنلاین| برومند چهارآیین، عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ، درباره آخرین تحولات بازار مرغ گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 10 هزار و 500 و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی 14 هزار و 500 تا 15 هزار تومان است.

 

وی با اشاره به اینکه قیمت مرغ نسبت به هفته گذشته 500 تومان افزایش یافته است، افزود: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ تا 15 شهریور در همین حد باشد یا حداکثر با تلورانس 5 درصدی در بازار روبرو شود.

 

چهار آیین فروش مرغ یک ریال بالاتر از نرخ 15 هزار تومان را اجحاف در حق مصرف‌کننده دانست و گفت: براین اساس دستگاه‌های نظارتی با اعمال نظارت‌های بیشتر باید از سودجویی برخی مغازه‌داران جلوگیری کنند.


این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمبود عرضه مرغ در بسیاری از نقاط مشهود است، بیان کرد: با توجه به گرمای بیش از حد، ازدیاد تلفات، پایین بودن کیفیت نهاده‌های دامی، در دسترس نبودن واکسن کیفی، مداخله دولت در امر قیمت گذاری، کاهش جوجه ریزی، کشش تقاضا در فصل تابستان به مناسبت‌های مختلف و ارزان بودن مرغ نسبت به سایر اقلام پروتئینی موجب شد تا عرضه محصول دستخوش تغییر و تحولاتی قرار گیرد.


وی با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی نسبت به گذشته تا حدودی متعادل شده است، گفت: هم‌اکنون هر کیلو ذرت با نرخ یک هزار و 500 و کنجاله سویا 2 هزار و 700 تومان در بازار آزاد عرضه می‌شود که با نرخ مصوب خود اختلاف چندانی ندارد.

 

چهار آیین با بیان اینکه مرغداران نسبت به کمبود واکسن کیفی و پایین بودن کیفیت نهاده‌ها انتقاداتی دارند، افزود: اگرچه جایگزینی واردات کنجاله سویا از هند به جای برزیل و آرژانتین بر کاهش قیمت تاثیر گذاشته است، اما مرغداران نسبت به کاهش کیفیت آن انتقاداتی دارند.

 

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی در پایان با اشاره به اینکه نیازی به واردات مرغ نداریم، تصریح کرد: از اواسط شهریور با خنک شدن هوا و افزایش وزن گیری لاشه مشروط بر دخالت نکردن دولت در امر جوجه ریزی، قیمت از حالت نامتعارف خارج و عرضه گسترده می‌شود که با این وجود واردات تنها ضربه مهلکی به بخش تولید وارد می‌کند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها