12/9/2019
دوشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۸
بغداد نقش محوری در حل بحران نفتکش‌ها میان تهران و لندن داشت
مسئول عراقی:

بغداد نقش محوری در حل بحران نفتکش‌ها میان تهران و لندن داشت

یک منبع عراقی گفت: کشورش در حل بحران نفتکش‌ها میان ایران و انگلیس نقشی محوری ایفا کرد و نخست‌وزیر پیام لندن را برای تهران منتقل کرد.

اعتمادآنلاین| یک مقام مسئول در عراق از نقش کشورش در حل بحران نفتکش‌ها میان تهران و لندن خبر داد.

 

این مقام که نامش فاش نشد، به شبکه خبری المیادین گفت، «عراق در تلاش برای حل بحران نفتکش‌ها بین ایران و بریتانیا نقشی محوری داشت». 

 

این منبع توضیح داد که «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، تلاش‌هایش برای فراهم کردن مستلزمات ضروری جهت حل بحران را ادامه داد و او «در سفر 22 جولای گذشته به تهران، حامل پیام بریتانیایی‌ها برای ایرانی‌ها بود».  

 

هفته اول مرداد ماه، «سیدصدر الدین قبانچی» امام جمعه نجف اشرف در خطبه‌های نماز جمعه خبر داد، انگلیس از بغداد خواستار میانجیگری میان تهران و لندن شده و به طرف عراقی گفته برای خاطر اباالفضل العباس علیه السلام که جایگاه بالایی نزد عراقی‌ها دارد، نزد ایران برای آزادی کشتی انگلیسی، وساطت کند.

 

همچنین روزنامه «الاخبار» لبنان، اول مرداد ماه جاری با اشاره به افزایش تنش بین تهران و لندن، سفر نخست‌وزیر عراق به تهران را در راستای تلاش بغداد برای کاهش تنش بین ایران و انگلیس عنوان کرده بود. الاخبار با اشاره به اینکه تنها مسئله موجود در دستورکار عبدالمهدی، «میانجی‌گری برای حل بحران بین ایران و انگلیس بود»، به نقل از منابع نزدیک به نخست وزیر عراق گزارش داد که هدف از سفر وی به ایران، تلاش برای حل این بحران جدید است 

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها