7/8/2020
چهارشنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۹
هیچ نگرانی درباره وجود کالا برای یکسال نخواهیم داشت/پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی قطعی است
علی ربیعی سخنگوی دولت:

هیچ نگرانی درباره وجود کالا برای یکسال نخواهیم داشت/پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی قطعی است

علی ربیعی سخنگوی دولت تاکید کرد: امروز در دولت موضوع کشت‌های جنوب تهران با آب‌های آلوده مطرح شد چرا که بخشی از سبزیجات و تره و بار تهران از این آبها تامین می شود. با آن دسته از متخلفانی که نسبت به رهاسازی فاضلاب در مسیل های منتهی به جنوب شهر اقدام کنند برخورد قاطع می شود.

اعتمادآنلاین|  سخنگوی دولت گفت: اعضای هیات دولت مقرر کردند که کمیته ای با مسوولیت وزارت کشور تشکیل شود تا کشاورزان به آبیاری با آب سالم هدایت شوند و با آن دسته از متخلفانی که نسبت به رهاسازی فاضلاب در مسیل های منتهی به جنوب شهر اقدام کنند برخورد قاطع شود.

 

علی ربیعی امروز - چهارشنبه- در نشست خبری گفت: امروز در دولت موضوع کشت‌های جنوب تهران با آب‌های آلوده مطرح شد چرا که بخشی از سبزیجات و تره و بار تهران از این آبها تامین می شود.

 

وی افزود: بر این اساس کمیته و کارگروهی با مسوولیت وزارت کشور و با عضویت وزارت‌خانه های بهداشت، جهادکشاورزی، صمت، نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد که از این طریق کشاورزان به آبیاری با آب سالم هدایت شوند که مصوبات آن در جلسه هیات دولت تصویب شد.


وی در ادامه گفت: با آن دسته از متخلفانی که نسبت به رهاسازی فاضلاب در مسیل های منتهی به جنوب شهر اقدام کنند برخورد قاطع می شود.

 

ربیعی گفت: امیدواریم هم کشاورزان جنوب شهر تهران بتوانند کارشان را انجام دهند و هم تهرانی ها از فرآورده های کشاورزی سالم بهره مند شوند.

 

سخنگوی دولت در ادامه گفت: شهردار تهران در حاشیه جلسه امروز در گزارشی از آغاز به کار احداث سه خط جدید 8 و 9 و 10 مترو خبر داد و گفت: اقدامات آن انجام شده است. همچنین اظهار داشت از مجموع 70  واگن CKD ترخیص شده 28 واگن آن آماده است، چهار رام قطار مترو شامل 27 واگن به خطوط 6 و 7 مترو اضافه شده است.


ربیعی افزود: در ادامه شهردار گزارش داده است که چهارباغ تهران در شمال مصلی کلنگ زنی خواهد شد و زیرگذر پل گیشا هم تا خاتمه سال جاری افتتاح خواهد شد.


هیچ نگرانی از وجود کالا برای یکسال نخواهیم داشت


وی در ادامه به گزارش مدیرکل بانک مرکزی اشاره کردو گفت: آقای همتی گزارشی از بازدید خود از بنادر و بندرامام خمینی (ه) ارایه کرد، خوشبختانه بیش از 3 میلیون تن کالا فقط در یکی از بنادرمان داریم.


ربیعی گفت: بنا براین گزارش تا تاریخ 15 مرداد 98، 69 درصد واردات نسبت به دوره قبل افزایش داشتیم که این نشان می‌دهد تخصیص ارز و تامین ارز کالاهای اساسی از ابتدای سال صورت با سرعت صورت گرفته است. به همه ایرانی ها اعلام می کنیم که هیچ نگرانی از وجود کالا برای یکسال در انبارها نخواهیم داشت.


سخنگوی دولت افزود: در این گزارش آقای همتی حجم نهادهای دامی و اساسی در بنادر را نسبت به سال گذشته 90 درصد بیشتر اعلام کرد. در دولت تاکید شد که سریع تر این کالاها به اقصی نقاط کشور منتقل شود.


وی در ادامه گفت: امروز در دولت تصمیم گرفته شد تردد هزار دستگاه کامیون با پلاک منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار با رعایت سایر قوانین تا 31/6/1400 تا مرز میلک حرکت کنند که از این طریق هم کالاهای ما تخلیله خواهد شد و هم برای مردم سیستان و بلوچستان تعدادی اشتغال مناسب به دنبال خواهد داشت.

 

پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی قطعی است

 

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره پرداخت پاداش و معوقات فرهنگیان طی 2 مرحله در شهریور و مهرماه و همچنین گفت: پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی قطعی است طی 2 مرحله و همچنین اجرای طرح رتبه بندی معلمان با 2 هزار میلیارد تومان از مهرماه صورت خواهد گرفت که این هم قطعی است.


وی ادامه داد: برخی نمایندگان مجلس یک اشکالی را مطرح کرده بودند که نیاز به قانون دارد، ولیکن برداشت ما این است که قانون برنامه به ما گفته که براساس تصمیم مجلس در چارچوب قانون بودجه، کما اینکه ما در سال 1396 هم 2 هزار و 800 میلیارد تومان بر همین اساس این طرح اجرا شده بود. بنابر این اشکال نمایندگان مجلس با توجه به تفسیری که ما از قانون داریم، اشکال درستی نباشد و انشالله اجرایی خواهد شد.


سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اینکه با توجه به نزدیکی به فصل مهرماه اجناس و لوزم تحریر ایرانی گران است و خارجی، برنامه دولت در این خصوص چیست؟، بیان کرد: ارز 4200 تومانی برای دفتر مشق و لوازم تحریر محفوظ بوده است. چنان که اطلاع دارم، قیمت دفتر مشق با ارز 4200 تومانی توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تعیین خواهد شد و قرار بر این شد که درج قیمت بر روی دفترچه صورت گرفته و همچنین اطلاع رسانی هم بشود.


ربیعی عنوان کرد: همچنین کارخانجات و تولیدکنندگان دفاتر دانش آموزش هم مکلف شدند که میزان تولید دفترچه مشق حاصل از کاغذ وارداتی با ارز 4200 تومانی را مشخص کنند و سهمیه نیز در اختیار استان ها قرار بگیرد.


وی تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم نظارت کامل نیز در این خصوص انجام دهیم، به خصوص در مدارس دولتی و مدارس مناطق محروم، نوشت افزار بتواند با قیمت مناسبت در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد.

 

دولت موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبوده است

 

وی در مورد نظر دولت درباره طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی که بار مالی دارد و شورای نگهبان آن را تایید کرد، گفت: دولت موافق تشکیل این وزارت‌خانه نبوده است و نظر خود را هم قبلا به مجلس اعلام کرده است.


ربیعی گفت:  تشکیل این وزارتخانه بار مالی خواهد داشت و باعث گسترش تشکیلات می شود بنابراین حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهور موظف شدند مکاتبات لازم را برای مسیرهای قانونی ممکن را پپگیری کنند.


سخنگوی دولت گفت: به هر حال اگر به تصویب نهایی برسد دولت آن را اجرا خواهد کرد. قطعا بهبود کار و بزرگ شدن اندازه دستگاه ها مصادف با بهبود کار نیست. تشکیل وزارت خانه جدید در شرایط فعلی نمی تواند کمکی کند.


وی افزود: وزارت بازرگانی به اندازه ای فواید دارد که از دل صمت و جهادکشاورزی این وزارت خانه جدید را تشکیل دهیم اما در جایی مثل میراث فرهنگی و گردشگری دولت این انگیزه را ندارد و معتقد است نمی تواند به حل مشکلات کمک کند
ربیعی درباره این که آیا این موضوع به شورای حل اختلاف خواهد رفت گفت: در این باره تصمیم گیری می کنیم ولی این که حتما ارجاع به شورای حل اختلاف دهیم نیست. حسینعلی امیری پیگیری این موضوع خواهد شد، در موضوع قبل هم شورای حل اختلاف دیدگاه بسیار خوبی را ایفا کردند.

 

علت تعویق نشست سه جانبه مسائل فنی است؛ نشست سران حتما برگزار می شود

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره علت تعویق نشست سران کشورهای ایران روسیه و ‌آذربایجان گفت: دیروز رئیس جمهور محترم آذربایجان با آقای روحانی تلفنی صحبت کردند. علت این تعویق مسائل فنی بوده و هر سه کشور درباره برگزاری نشست در زمان دیگر به توافق رسیدند.


وی اضافه کرد: در تماس تلفنی با آقای رئیس جمهور علاوه بر مسائل دوجانبه درباره مسائل فنی که پیش آمده مباحثی مطرح شد؛ این نشست حتما در زمان آتی جلسه تشکیل می‌شود و هیچ امر سیاسی برای تعطیلی این جلسه وجود نداشته و صرفاً مسائل فنی بوده که برای ما هم قابل پذیرش بود و ما هم از این مسائل فنی درک متقابل داشتیم.


ربیعی یادآورشد: حتماً در آینده نزدیک این نشست برگزار خواهد شد و نتایج خوبی هم برای کشورهای منطقه در بر خواهد داشت.

 

 تلاش می‌کنیم کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیب وارد نکند

 

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در مورد کسری بودجه دولت در سال جاری و شایعاتی مبنی بر این که قرار است این کسری از بخش عمرانی تامین شود، اظهارداشت:‌همه مطلع هستیم که وقتی فروش نفت با مشکل مواجه شده ما با کسری بودجه مواجه هستیم. منت‌ها همه تلاش ما بر این استوار شده است که کسری بودجه به زندگی روزمره مردم آسیبی وارد نکند.
وی گفت:‌ به عنوان مثال بودجه وزارتخانه‌ها با درصدی تعدیل شد ولی برنامه ریزی شده که حقوق و مزایا و همینطور حقوق بازنشستگان بدون کم و کاست پرداخت شود.


ربیعی افزود:‌ما برای کسری بودجه دو کار را دنبال کرده ایم؛ یکی کاهش هزینه‌ها که به دستگاه‌ها ابلاغ شده و دوم ایجاد درآمدهای جدید است. برای اینکه این کسری بودجه را جبران کنیم با توجه به کاهشی که شرایط بودجه را همه می دانیم برنامه‌ریزی کرده‌ایم.علاوه بر صرفه جویی که بودجه آموزش و پرورش، بازنشستگان،بخش درمان و سلامت و نیروهای مسلح حتماً در شرایط کسری به طور کامل پرداخت خواهد شد.


سخنگوی دولت اضافه کرد: ما 32 درصد در صندوق ذخیره ارزی داشتیم که  12 درصد از آن برداشتیم.در واقع ما پول جدیدی بر نداشتیم همان 12 درصد را برداشتیم .


 وی در پاسخ به این سوال که آیا این شرایط در بودجه عمرانی هم تاثیر خواهد گذاشت، گفت: به هر حال کسری بودجه به انواع مختلف بودجه تسری پیدا خواهد کرد.

 

در حال تکمیل است

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها