1/25/2020
شنبه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۸
خبر محدود شدن عملیات‌ نظامی آمریکا علیه طالبان تکذیب شد

خبر محدود شدن عملیات‌ نظامی آمریکا علیه طالبان تکذیب شد

رسانه آمریکایی «نیوزویک» از تصمیم آمریکا برای توقف عملیات‌های نیروهای آمریکایی علیه طالبان خبر داد اما مقام‌های افغان و ناتو این خبر را رد کردند.

اعتمادآنلاین| همزمان با پایان دور هشتم مذاکرات نمایندگان آمریکا و طالبان در قطر، نیوزویک به نقل از مقام‌های ارشد در پنتاگون می‌گوید، به نیروهای آمریکایی در افغانستان دستور داده شده که تمام عملیات‌های نظامی‌شان علیه گروه شورشی طالبان را محدود سازند.

 

همچنین در این گزارش به نقل از مقام‌های آمریکایی آمده که به نیروهای آمریکایی گفته شده است تا مشورت‌دهی به وزارت دفاع ملی و نیروهای امنیتی افغانستان را هم متوقف کنند و دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در نظر دارد شمار نیروهای را به حدود نصف تعداد کنونی یا شش هزار نفر کاهش دهد.


به گفته نیوزویک، این مقام‌ها که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، گفته‌اند چگونگی خروج یا حضور نیروها به روند درگیری‌های جاری و مذاکرات برای پایان این درگیری‌ها بستگی خواهد داشت.

 

اما صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که تعهدات آمریکا با نیروهای افغان پابرجاست و عملیات‌ها همچنان صورت می‌گیرد.

 

صدیقی گفت: منابعی این گزارش را نشر کرده‌اند، ولی کاملا نادرست است.

 

ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان در اعلامیه کوتاهی که به رسانه‌ها فرستاده، گفته‌ است این مطلب ساخته ذهن منابعی است که از این قضیه به اندازه فاصله‌شان با افغانستان دور هستند.

 

میلر گفته ادعای تغییر در نیروها و عملیات‌ها اساس ندارد و ما چنین دستوری نداریم و چنین تغییراتی را ایجاد نکرده‌ایم.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها