12/9/2019
دوشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۸
مضرات آلودگی هوا برابر با مصرف چند نخ سیگار روزانه است؟

مضرات آلودگی هوا برابر با مصرف چند نخ سیگار روزانه است؟

متخصصان سلامت در آمریکا بر اساس تحقیقات تازه‌ای دریافتند که مضرات آلودگی هوا در شهرها با استعمال 20 نخ سیگار در روز برابری می‌کند.

اعتمادآنلاین|در این بررسی آمده‌ است: قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا برای طولانی مدت می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های ریوی را همچون مصرف روزانه 20 نخ سیگار تشدید کند.

 

در این بررسی محققان به این موضوع پرداختند که چگونه قرار گرفتن در معرض چهار آلاینده اصلی، سلامت ریه 7071 فرد بزرگسال 45 تا 84 ساله ساکن در شش شهر آمریکا را تحت تاثیر قرار داده‌ است. آنان سطح ذرات معلق، اکسید نیتروژن، کربن سیاه و ازن را در فضای بیرونی محل سکونت این افراد اندازه‌گیری کرده و با استفاده از سی‌تی‌اسکن روند آمفیزم ریه و عملکرد ریه آنها را بررسی کردند.

 

محققان آمریکایی وضعیت شرکت‌کنندگان را به طور میانگین برای مدت 10 سال تحت کنترل قرار داده و دریافتند قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تمامی مواد آلاینده با تشدید نسبت آمفیزم مشاهده شده در سی‌تی اسکن مرتبط است.

 

همچنین سطح ازن بیشترین تاثیر را دارد و با کاهش عملکرد ریه ارتباط دارد. در مناطقی با سطح بالایی از آلاینده ازن افزایش آمفیزم ریه تقریبا با استعمال روزانه یک بسته سیگار برای مدت 29 سال برابری می‌کند.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها