2/19/2020
چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
امسال چند نفر به خاطر گزش جانوران زهری فوت شدند؟

امسال چند نفر به خاطر گزش جانوران زهری فوت شدند؟

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: امسال تاکنون 10 نفر در اثر گزش جانوران زهری فوت کرده‌اند که 9 مورد عقرب گزیدگی و یک مورد مارگزیدگی بوده است.

اعتمادآنلاین|محمد مهدی گویا با اعلام این خبر در سمینار علمی گزش جانوران زهرآگین، گفت: در اصلاح نظام ثبت، موارد گزش، عوارض ناشی از آن، موارد فوتی و ادغام این برنامه در شبکه باید مورد توجه قرار گیرد.

 

وی به نقل از کوفی عنان دبیرکل اسبق سازمان ملل، مارگزیدگی را چالش پنهان سلامت در دنیا عنوان کرد و افزود: تعداد مارگزیدگی به عنوان مهم ترین بیماری گرمسیری در برخی از کشورها، سالانه به یک میلیون مورد می‌رسد.

 

وی ادامه داد: در سال 2017 در اولین نشست تخصصی مارگزیدگی که توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شد پیش نویس برنامه جهانی مدیریت مارگزیدگی تهیه شد. هدف از این برنامه کاهش میزان مرگ و ناتوانی ناشی از مارگزیدگی به نصف تا سال 2030 بود.

 

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اعلام اینکه بیشترین مارگزیدگی به قاره آسیا مربوط می‌شود، گفت: روزانه 7500 نفر در دنیا مارگزیده می‌شوند و روزی 2000 نفر نیز به این دلیل جان خود را از دست می‌دهند.

 

گویا افزود: سالانه 5 میلیون و 400 هزار مورد مارگزیدگی در دنیا اتفاق می‌افتد، 2 میلیون و 700 هزار نفر علائم ناشی از سم مار را پیدا می‌کنند، 400 هزار نفر ناتوانی طولانی یا قطع عضو می‌شوند و 140 هزار نفر نیز فوت می‌کنند.

 

وی با اشاره به این که هر پنج دقیقه یک مارگزیدگی در دنیا رخ می‌دهد، افزود: از هر 50 نفر که مارگزیده می‌شوند، یک نفر می‌میرد و پنج نفر دچار عوارض ناتوانی می‌شوند.

 

وی، روستائیان، کشاورزان و کودکان را بیشترین اقشار آسیب دیده از این مخاطره نام برد و گفت: فلج اندام، فلج تنفسی، اختلال انعقادی، خونریزی شدید و مرگبار، نارسایی کلیه، آسیب‌های بافتی شدید، قطع عضو و مرگ، عواض ناشی از مارگزیدگی است.

 

وی در پایان مسئولیت سه استان اصلی درگیر در سال اخیر را به دلیل جابجایی احتمالی مارها و عقرب‌ها سنگین دانست.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها