1/21/2020
سه شنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
تکلیف جدید واردکنندگان کالا با ارز 4200 تومانی مشخص شد/ رفع تعهد ارزی منوط به توزیع کالا شد
یک مقام مسئول در بانک مرکزی:

تکلیف جدید واردکنندگان کالا با ارز 4200 تومانی مشخص شد/ رفع تعهد ارزی منوط به توزیع کالا شد

یک مقام مسئول در بانک مرکزی، گفت: رفع تعهد ارزی واردکنندگان کالاهای اساسی با دلار 4200 تومانی، تنها در صورت توزیع در شبکه مشخص شده و قابل ردیابی از سوی دولت، امکان‌پذیر است.

اعتمادآنلاین| یک مقام مسئول در بانک مرکزی، گفت: دولت تکلیف جدیدی را برای واردکنندگان کالا با دلار 4200 تومانی در نظر گرفته است که بر مبنای آن، تخلفات مبتنی بر عدم توزیع کالاهای وارداتی در شبکه توزیع داخلی برطرف خواهد شد.

 

وی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، افزود: بر این اساس، بانک مرکزی تمامی واردکنندگان کالا که ارز 4200 تومانی به آنها تخصیص داده می‌شود را مکلف کرده تا کالاهای خود را در شبکه توزیع مشخص، عرضه کنند؛ در غیر این صورت، رفع تعهد ارزی آنها با مشکل مواجه خواهد شد.

 

این مقام مسئول در بانک مرکزی خاطرنشان کرد: نظارتها به شکل سخت‌گیرانه‌ای بر واردات کالاها با ارز دولتی افزایش یافته و به خصوص با دستور رئیس‌جمهور به وزرا مبنی بر پیگیری و پاسخگویی در خصوص واردات کالا با دلار دولتی که وارد شبکه توزیع نشده یا تکلیف آنها مشخص نیست، کار با نظارت بیشتری از سوی دستگاههای اجرایی در حال پیگیری و انجام است.

 

سال گذشته با اعلام تخصیص دلار 4200 تومانی به واردات همه کالاها، موجی از فسادهای گسترده در دریافت مبالغ هنگفت ارزی از خزانه دولت برای واردات و عدم ورود کالاهای تخصیص ارز شده به کشور و بعضا صادرات مجدد آنها شکل گرفته بود. در نهایت بانک مرکزی اوایل امسال، موضوع رفع تعهد ارزی واردات را نیز عملیاتی کرد.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها