2/19/2020
چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
دوپینگ وزنه‌برداران باعث کم شدن سهمیه ایران در المپیک شد
نایب قهرمان وزنه برداری المپیک 2012 لندن:

دوپینگ وزنه‌برداران باعث کم شدن سهمیه ایران در المپیک شد

نایب قهرمان وزنه برداری المپیک 2012 لندن گفت:حال وزنه برداری ایران خوب نیست، ولی با توجه به مسابقات پیش رو و تلاش جوانان امیدوارم شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

اعتمادآنلاین|نواب نصیر شلال با اشاره به کاهش سهمیه وزنه برداری در بازیهای المپیک گفت: سال 2016 پنج سهمیه داشتیم و 2008 هم بعد از اتفاقات بدی که افتاد و وزنه برداری دچار مشکلات بدی شد با سه سهمیه شرکت کردیم. یک سری تصمیمات مبنی بر اینکه اگر کشوری که از مواد نیروزا استفاده کرده سهمیه اش کم می شود باعث شده ما هم در این شرایط قرار بگیریم و مثل خیلی کشورهای دیگر کسر سهمیه داشته باشییم.

 

وی در این خصوص که آیا اکثر وزنه برداران در سطح جهان دوپینگ می کنند، تصریح کرد: اگر بخواهیم فقط این موضوع را به وزنه برداری ربط بدهیم درست نیست. این روزها مواد نیروزا و دوپینگ بخشی از ورزش شده و در رشته های دیگر هم هست و نمی توانیم به سادگی از کنار این موضوع بگذاریم.

نصیر شلال ادامه داد: من خودم به ورزشکاری تزریق نکرده ام ولی ورزشکاران رشته‌های مختلف استروئیدها مصرف می‌کنند.

 

وی تاکید کرد: مواد نیروزای آلوده وجود دارد و مکمل‌هایی که در کشور خودمان تاییدیه دارند هم ممکن است آلوده باشند. متاسفانه ورزشکاران به صورت غیرمستقیم آنرا استفاده می کنند و به دردسر می افتند. در جمع های دوستانه خودمان هم درباره این مکمل ها صحبت می شود و این موضوع غیرقابل انکار است. تنها راه مبارزه با این مساله، آموزش است تا اطلاعات کافی در اختیار ورزشکاران قرار بگیرد.

 

نصیر شلال در پاسخ به این سوال که چرا همه دوپینگ می کنند و فقط دوپینگ وزنه برداران در می آید گفت: این رشته و رشته کشتی در ایران بسیار مهم هستند و اخبارشان بیشتر دنبال می شود. اینکه بگوییم وزنه برداری نسبت بیشتری در دوپینگ دارد، درست نیست. به جز مقطع کوتاهی که دوپینگ خیلی از وزنه برداران مثبت اعلام شد و هنوز داریم تاوان آنرا می دهیم، همیشه اینگونه نبوده است. به هر حال در رشته های قدرتی وسوسه این کار وجود دارد.

 

این قهرمان وزنه برداری در پاسخ به این سوال که آیا به خود او پیشنهاد دادند دوپینگ کند که وزنه بالاتری بزند جواب داد: این مساله، یک پیشنهاد نیست و خیلی ساده تر است و در واقع ناشناس نیست. قطعا کسی که سالها ورزش کرده اطلاعات کافی را در این باره دارد. در واقع ورزشکاران با علم به این موضوع خودشان دوپینگ می کنند.

 

نصیرشلال در این باره که او کسی است که دوپینگ به سودش شده و به دلیل مثبت اعلام شدن دوپینگ رقیبش از مدال نقره به مدال طلا رسید، درباره نحوه دریافت این مدال توضیح داد: طلا را نمی آورند بلکه باید برویم آنرا بگیریم. کارهای ابتدایی انجام شده و درخواست داده ایم و بعد از اینکه جواب بدهند و مقدمات فراهم شود در یک مسابقه ورزشی وزنه برداری این کار انجام می شود.

 

وی درباره نظرات مثبت مردم و امیدشان به وزنه برداری گفت: مردم همیشه به وزنه برداری علاقه مند بودند ولی متاسفانه ما در المپیک پیش رو دو سهمیه داریم و باید خیلی با دقت برنامه ریزی کنیم. البته شانس مدال هم داریم.

 

این قهرمان وزنه برداری درباره وضعیت سهراب مرادی نیز گفت: آسیب دیدگی او قدری شدید بود و برای درمان 20 روزی است در آلمان به سر می برد. امیدوارم او هم به میادین پیش رو برسد چون خودش هم خیلی علاقمند است.

 

نصیرشلال درباره انتخابات فدراسیون وزنه برداری اظهار کرد: این انتخابات شرایطی که باید انتخابات داشته باشد را نداشت و برخی مسائل رعایت نشده بود، امیدوارم تخلفی شکل نگرفته باشد.

 

وی دراین باره که چرا چهره های بزرگ وزنه برداری در فدراسیون نیستند، گفت: قهرمان و پیشکسوتی که چیزی برای ارائه دارد معمولا خیلی پیگیر نیست که بخواهد خودش را عرضه کند. شرایط امروز فدراسیون به گونه ای است که جایی برای قهرمانان و پیشکسوتان و بزرگترهای وزنه برداری نیست و فضایی برای آنها دیده نمی شود. اکنون قدری بد و سلیقه ای برخورد می کنیم و قدر و جایگاه قهرمانانمان را نمی دانیم و آنها از رشته های دیگر و کشورهای دیگر سر در می آورند.

 

این ورزشکار المپیکی درباره کسب و کار خود نیز گفت: در عرصه ورزش کار نمی کنم و خارج از این فضا فعالیت های اقتصادی خوبی دارم. کمی ساخت و ساز می کنم و کارهای ورزشی هم انجام می‌دهم.

 

نصیرشلال در پایان درباره کلاه برداری که از او شده هم افزود: بله این اتفاق افتاد؛ ورزشکارانی که سالهای زیادی در اردوها هستند و فقط ورزش می کنند و مسابقه می دهند، بعد از اتمام کارشان در دنیای ورزش تجربه کافی درباره دنیای بیرون ندارند و باید با احتیاط رفتار کنند.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها