2/28/2020
جمعه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۸
در ویدئوتیتر «اعتمادآنلاین» ببینید:

در حج تمتع 98 چه گذشت؟

مراسم حج تمتع سال 98 به پایان رسید و زائران ایرانی تا 17 شهریور به کشور بازمی‌گردند.

اعتمادآنلاین|با پایان مناسک حج تمتع سال 98، کاروان‌های حجاج ایرانی از 25 مردادماه راهی کشور شدند.

 

ورود زائران ایرانی به سرزمین وحی از 17 تیرماه شروع شد و امسال تعدادشان به 84 هزار و 550 زائر رسید.

 

این تعداد زائر ایرانی در قالب 312 کاروان از استان‌های مختلف کشور راهی سرزمین وحی شدند.

 

مسن‌ترین زائر ایرانی ثبت‌نام‌کننده برای حج در سال جاری، 107 سال عمر داشت اما در آخرین لحظات از سفر انصراف داد.

 

پس از او زائری 99 ساله از استان گلستان مسن‌ترین ایرانی حاضر در حج بود. اما مسن‌ترین فرد در میان تمام کشورها یک زائر 130 ساله اندونزیایی بود.

 

میانگین سنی زائران ایرانی 56 سال و تعداد زنان بیشتر از مردان بود. همچنین 56 درصد مسافران جزو زائرین مدینه اول و 44 درصد هم جزو زائران مدینه دوم بودند.

 

امسال واحد فناوری اطلاعات حج تمتع، سامانه‌ای با گزارش آنلاین و لحظه‌ای از وضعیت تردد کاروان‌های حجاج و اتوبوس‌های حامل آنان برای ایجاد امنیت و آرامش بیشتر حجاج راه‌اندازی کرد.

 

در مناسک حج امسال 13 زائر ایرانی در مدینه منوره و مکه مکرمه جان باختند که بیشترشان مشکلات و بیماری‌های قلبی و ریوی داشته‌اند. البته امسال مراسم منا بدون هیچ حادثه‌ای برگزار شد.

 

بر اساس اعلام ر ئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، امسال 437 هزار و 244 مورد خدمات درمانی و پزشکی مختلف به حجاج ایرانی در بیمارستان و درمانگاه‌ها و مراکز درمانی هلال احمر ارائه شد.

 

در سال جاری 86 هزار راس گوسفند از سوی حجاج ایرانی قربانی شد، اما مشکلات سردخانه مانع ارسال آنها به ایران شد و در نتیجه گوشت‌ها را طبق روال سال‌های گذشته به کشورهای محروم ارسال کردند.

 

بازگشت زائران ایرانی به کشور تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت. مسافران حاضر در جده تا 16 شهریور و مسافران حاضر در مدینه تا 17 شهریور به کشور برمی‌گردند.

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها