1/18/2020
شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۸
اکوسیستم‌های نرم‌افزاری جدید هواوی برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار معرفی شد

اکوسیستم‌های نرم‌افزاری جدید هواوی برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار معرفی شد

کنفرانس توسعه‌دهندگان هواوی هفته گذشته در دانگوان چین، برگزار شد.

اعتمادآنلاین|  بنابر اعلام هواوی، در این رویداد سه روزه 600 متخصص فنی از هواوی و نزدیک به 6000 توسعه دهنده و شریک تجاری از سراسر دنیا در مراسم حاضر شده و در مورد آخرین فناوری‌های مهم روز و اکوسیستم جهانی توسعه، با شعار «به فرصت‌ها دوباره بیندیشید» با هم به بحث و تبادل نظر پرداختند. هدف از این رویداد، کاوش در مورد اکوسیستم آینده‌محور بر پایه همه طرح‌ها و سناریوهای هوشمندسازی بود که می‌توانند بهترین تجربه کاربری را محقق سازند.

 

در سال 2010 زمانی که هواوی به تازگی وارد بازار دستگاه‌های همراه شده بود، توانست 3 میلیون گوشی موبایل بفروشد. پس از گذشت 8 سال، میزان فروش محصولات شرکت 68 برابر افزایش داشته است. بر اساس گزارش موسسه IDC، در نیمه اول سال 2019 هواوی گزارش فروش 118 میلیون دستگاه گوشی هوشمند را منتشر کرده که افزایشی 24 درصدی نسبت به سال گذشته و تصاحب 17.6 درصد از کل بازار گوشی‌های هوشمند دنیا را نشان می‌دهد. این روند تنها مربوط به دنیای دستگاه‌های همراه شامل گوشی‌های هوشمند نیست و تبلت‌ها، رایانه‌های شخصی و همچنین ابزارهای پوشیدنی شرکت را نیز در دل خود جای داده که در این میان دستگاه‌های پوشیدنی هواوی نیز رشد فروش بسیار سریعی را به خود دیده‌اند و این شرکت را به جایگاهی رسانده‌اند که اکنون در بیش از 170 کشور و در دستان 530 میلیون کاربر، محصولات هواوی قرار گرفته است. امروزه پلتفرم باز HiAi هواوی بیش از 2500 شریک داشته و بیش از 140 میلیون دستگاه مبتنی بر اینترنت اشیا هستند که پروتکل‌های ارتباطی HiLink هواوی را در سراسر دنیا استفاده کرده و با هم ارتباط دارند. هواوی حالا به غول صنعتی در دنیا تبدیل شده که قابلیت توسعه زیرساخت‌های اولیه مورد نیاز برای ساخت یک اکوسیستم هوشمند را دارد.

 

برای درک قدرت نرم‌افزاری این مجموعه، هواوی سیستم عاملی توزیع شده بر پایه میکرو کرنل جدیدی را برای همه راهکارهای هوشمند موجود در رویداد HDC معرفی کرد؛ HarmonyOS. این فناوریِ سیستم عاملِ زیربنایی، می‌تواند طلوعی از یک عصر هوشمند در دنیای اینترنت باشد. این سیستم عامل می‌تواند توسعه‌دهندگانی با ابزارهای کارآمد طراحی و توسعه داشته باشد که برای خلق محصولی برای اجرا روی چندین نوع دستگاه، تنها یک بار محصول خود را می‌سازند و  می‌توان از اجرای آن روی همه سناریوهای هوشمند، مطمئن بود.

 

در هسته سرویس‌های کاربردی موبایل هواوی، HMS (Huawei Mobile System) می‌تواند به توسعه‌دهندگان کمک کند که تمرکز خود را روی نوآوری و پیاده‌سازی دسترسی یک نقطه‌ای و توزیع عمومی هوشمند برای همه درگاه‌ها در همه نوع دستگاه را فراهم کند. در این کنفرانس هواوی اعلام کرد که 14 نوع از قابلیت‌های HMS Core، 51 سرویس و 885 API را برای استفاده توسعه‌دهندگان در سراسر دنیا در دسترس قرار خواهد داد و امیدوار است بتواند اکوسیستمی جامع و هوشمند برای همه دستگاه‌ها بسازد. در حال حاضر بیش از 43 هزار نرم‌افزار به HMS Core متصل شده‌اند.

 

در ماه سپتامبر، هواوی برنامه‌ های جدید و سریع خود را به شکل جهانی معرفی می‌کند. استانداردهای جامع این برنامهها برای توسعه دهندگان در سراسر دنیا در دسترس خواهند بود و این افراد می‌تواند به سرعت و سهولت و با استفاده از ساختار «کلیک و اجرا» و بدون نیاز به نصب، آنها را روی نرم‌افزار خود اعمال کنند. بیش از 5000 سرویس نیز توسط بستر HUAWEI Ability Gallery در بازار چین در دسترس خواهند بود. در ماه دسامبر نیز HUAWEI Ability Gallery در سراسر دنیا عرضه می‌شود که توزیع هوشمند و مویرگی این سرویس‌ها در همه مناطق را ممکن خواهد ساخت.

 

همچنین هواوی سرویس عمومی App Gallery Connect را معرفی کرده است که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند عملکرد محصول خود را در جهتی هدایت کنند که خلاقیت، توسعه، تحلیل و نحوه تعامل آن با کاربران را به راحتی در اختیار داشت. علاوه بر آن هواوی برنامه Shining Star خود را نیز با افزایش سرمایه‌گذاری از یک میلیارد یوآن به یک میلیارد دلار، ارتقا داده که به عبارت دیگر می‌تواند توسعه برنامه از سطح چین به سراسر دنیا باشد. تمامی تلاش هواوی این است که همکاری با شرکای تجاری خود را به نحوی ادامه دهد که پشتیبانی از محصولات و خلق آن دسته از محصولاتی که جنبه نوآورانه‌ای دارند برای تمامی کاربران جهانی میسر شود.

 

برای کمک به توسعه دهندگان در جهت افزایش کارایی محصولات تولیدی آنها برای اجرا روی دستگاه‌های هواوی در همه سیستم‌ها، این شرکت پشتیبانی فنی خود از ابزارهای توسعه را افزایش داده تا بتوان قابلیت‌های بیشتری از یک پلتفرم را استخراج نموده و با کاربران به اشتراک گذاشت.

 

در حوزه تراشه‌های موبایل، پلتفرم Kirin سه قابلیت اصلی را برای توسعه دهندگان آزاد می‌کند: با اشتراک‌گذاری قابلیت همگرایی چندرسانه‌ای، پلتفرم به توسعه دهندگان نرم‌افزارهای ویرایش ویدئو اجازه می‌دهد به راحتی ایده‌های خلاقانه خود را پیاده‌سازی کنند. با اشتراک‌گذاری قابلیت همگرایی اطلاع‌رسانی، پلتفرم نرم‌افزارها را آنقدر هوشمند می‌سازند که بتوانند رفتارهای کاربر خود را درک کنند و در نهایت با اشتراک گذاری قابلیت محاسبات بر پایه هوش مصنوعی نیز توسعه‌دهندگان به انبوهی از پتانسیل‌های پردازشی دسترسی خواهند داشت که الگوریتم‌های کارآمد هوش مصنوعی را به آنها ارائه می‌دهند.

 

برای شتاب‌دهی به توسعه دستگاه‌های دیگر به جز گوشی‌های هوشمند و تقویت تجربه کاربری در سناریوهای مختلف، هواوی سه ابزار HiLink، LiteOS و Chip Suite را معرفی کرده است که مجموعه‌ی گسترده‌ای از ابزارها شامل تراشه‌ها، سیستم‌ عامل، پلتفرم‌های باز سرویس ابری و دیگر دستگاه‌ها را پوشش می‌دهد. این سه ابزار به توسعه دهندگان و صنایع پیشرو در صنعت اینترنت اشیا کمک می‌کند بتوانند بر دشواری‌های پیاده سازی و ساخت ابزارهای ساده و کارآمد جهت استفاده در سیستم‌هایی با اساس نظیر به نظیر، فائق آیند.

 

پلتفرم باز HiLink شناسایی همه دستگاه‌های هوشمند IoT را به صورت خودکار برای دستگاه‌ها ممکن می‌سازد که عملکردی با اتصال بدون پیچیدگی، دسترسی یک مرتبه‌ای، چند ترمیناله و کنترل چند حالته را ممکن خواهد ساخت و در نهایت تعامل هوشمند دستگاه‌ها در حالتی که از چند نوع مختلف بوده ولی در یک شبکه قرار دارند، بسیار ساده‌تر خواهد شد.

 

LiteOS نیز به شکل پلی بین سخت‌افزار اینترنت اشیا و لایه نرم‌افزاری آن خواهد بود. توسعه نرم‌افزارها نیز در محیط بسیار ساده و منحصر به فرد Maple JS صورت خواهد گرفت که فریم‌ورک‌های برنامه نویسی نیز در همان سطحی فعالیت خواهند کرد که زبان برنامه نویسی C عملکرد خود را در آن نشان می‌دهد و می‌تواند بدون داشتن جنبه‌های حرفه‌ای نرم‌افزاری سیستم‌های نهان (Embedded)، به آن سطح عملکرد مورد نیاز برسد. ترکیب استفاده از تراشه‌های HiSilicon شامل، LiteOS، Gigahome و Honghu، توسعه دهنده را قادر خواهد ساخت بستری با بهینگی بسیار بالا برای استفاده در این سطح پایین خلق کند.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها