2/28/2020
جمعه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۸
چین درباره معترضان هنگ‌کنگی اطلاعات نادرست منتشر می‌کند
توئیتر و فیس‌بوک:

چین درباره معترضان هنگ‌کنگی اطلاعات نادرست منتشر می‌کند

شرکت‌های فیس‌بوک و توئیتر اعلام کردند یک عملیات مجازی نشات‌گرفته از داخل چین و مورد حمایت دولت این کشور را در این شبکه‌های اجتماعی که هدفش تضعیف اعتراضات هنگ‌کنگ بوده است، خنثی کرده‌اند.

اعتمادآنلاین| در همین راستا توئیتر اعلام کرد، 936 حساب کاربری را در این شبکه اجتماعی معلق ساخته و فعالیت این حساب‌ها را به عنوان عملیاتی هماهنگ، نشات‌گرفته از چین و مورد حمایت دولت این کشور به هدف تضعیف اعتراضات در هنگ کنگ شناسایی کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، توئیتر تاکید کرد، این حساب‌های کاربری صرفا به عنوان فعال‌ترین بخش‌های این کمپین شناسایی شده‌اند و این که یک «شبکه اسپم‌گونه بزرگتر» متشکل از حدود 200 هزار حساب را نیز قبل از آن که اساساً فعال شوند معلق ساخته‌ است.

 

فیس‌بوک نیز اعلام داشت، در پی دریافت اطلاعاتی از جانب توئیتر اقدام به حذف یک سری حساب‌ها و صفحات مربوط به یک شبکه کوچک فعال در این شبکه اجتماعی کرده است.

 

فیس‌بوک تاکید کرد، تحقیقاتش مشخص کرده که این شبکه با افرادی مرتبط با دولت چین ارتباط دارد.

 

دور اخیر اعتراضات در هنگ کنگ که باعث ایجاد یکی از بزرگترین چالشها برای شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین شده،‌ ماه ژوئن به انگیزه اعتراض به یک لایحه برای مجاز کردن استرداد مظنونان قضایی به چین آغاز شد.

 

شبکه‌های اجتماعی در دنیا به ویژه با توجه به نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا تحت فشار هستند تا جلوی اجرای کمپین‌های سیاسی اعمال نفوذ را بگیرند.

 

توئیتر در یک پست وبلاگی عنوان کرد، این حساب‌های کاربری به دنبال تضعیف مشروعیت و مواضع سیاسی جنبش اعتراضی در هنگ کنگ بودند.

 

توئیتر در نمونه‌هایی که ارائه کرد، توئیت یکی از این حساب‌های کاربری را نشان داد که در آن عکسهایی از معترضان در حین حمله به ساختمان مجلس قانونگذاری هنگ کنگ را نشان داده و در ذیل آن نوشته بود: آیا این افرادی که مجلس قانونگذاری را تخریب کردند دیوانه بوده یا این که از افرادی شرور بهره می‌برند؟ این یک رفتار کاملا خشونت آمیز است و ما نمی‌خواهیم شما افراد رادیکال در هنگ کنگ باشید. از اینجا خارج شوید.

 

فیس‌بوک نیز در نمونه‌هایی که ارائه کرد،‌ پست‌هایی را نشان داد که در آنها از معترضانی که چهره‌هایشان را مخفی می‌سازند به عنوان «سوسک» یاد کرده‌اند.

 

ناتانیل گلیچر، رئیس بخش سیاست‌گذاری امنیت سایبری فیس‌بوک به خبرنگاران گفت، بخش عمده این حساب‌های کاربری در سال 2018 در فیس‌بوک ساخته شدند.

 

هم توئیتر و هم فیس‌بوک در چین فیلتر اما در هنگ کنگ آزاد و قابل استفاده هستند.

 

اخیرا گروه‌هایی از کاربران توئیتر و فیس‌بوک این شبکه‌های اجتماعی را به دلیل پخش کردن تبلیغات رسانه‌های دولتی که از معترضان هنگ کنگی انتقاد می‌کردند، سرزنش کردند.

 

توئیتر در پاسخ به این انتقادها گفت دیگر هیچ تبلیغاتی از جانب رسانه‌های خبری تحت کنترل دولت‌ها نمی پذیرد. توئیتر به رویترز عنوان کرد، این تغییر در نحوه تبلیغات ارتباطی با حساب‌های کاربری معلق‌شده ندارد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها