8/12/2020
چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
زمان توقف نمادها با اجرای قوانین جدید بازار پایه کاهش می‌یابد
حسن امیری، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار:

زمان توقف نمادها با اجرای قوانین جدید بازار پایه کاهش می‌یابد

حسن امیری، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به کاهش زمان توقف نمادها به عنوان یکی از نتایج اجرای قوانین جدید بازار پایه فرابورس، از تفویض اختیار توقف و بازگشایی نمادها به فرابورس خبر داد.

اعتمادآنلاین| حسن امیری، معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص فعالیت بازار برتر بورس و ساز و کار طراحی شده برای آن گفت: بازار برتر پیشنهادی است که از حدود دو ماه پیش در هیات مدیره بورس تهران مطرح شد و پس از جمع بندی، برای بررسی و تصویب به سازمان بورس ارسال شده است.

 

وی درباره مراحل طی شده برای تصویب این پیشنهاد در سازمان بورس اظهار کرد: نتایج جمع بندی این پیشنهاد برای کمیته تدوین رفته و در آنجا کارگروهی متشکل از فعالان حوزه بازار و سایر حوزه‌ها برای بررسی در نظر گرفته شده است.

 

امیری در تشریح مکانیزم پیشنهادی بازار برتر خاطرنشان کرد: پیشنهاد این است که تعدادی از شرکت‌ها که از نظر شفافیت وضعیت بهتری داشته باشند و رقم سرمایه آنها نیز مناسب باشد، در بازاری متفاوت به نام بازار برتر قرار گیرند تا در خصوص حجم مبنا و دامنه نوسان آن‌ها متفاوت تر از بازارهای دیگر تصمیماتی گرفته شود.

 

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر کاهش چشمگیر تعداد و زمان توقف و بازگشایی‌های طولانی مدت نمادها گفت: در حال حاضر در بازارهای اصلی که شرکت‌های پذیرفته شده هستند، هیچ مشکلی در این خصوص  نداریم؛ چراکه بعد از اصلاحاتی که بر روی دستورالعمل‌ها انجام شد دیگر نمادی با توقف طولانی نداشته‌ایم، مگر این که مسائل خاصی مطرح باشد؛ مثلا موارد حقوقی و دادگاه داشته باشد یا اطلاع رسانی با اهمیتی داشته باشد که با درخواست شرکت و به دلیل ملاحظات بیرونی زمان توقف طولانی شده باشد.

 

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار اجرای مقررات جدید بازار پایه را تسهیل کننده زمان بازگشایی برخی نمادهای مشمول انتقال از بازارهای اصلی به بازارهای پایه ارزیابی کرد و افزود: به دلیل این که در بازار پایه نمادها بر حسب و برحسب میزان اطلاعات داده شده و در سه تابلوی زرد، نارنجی و قرمز طبقه بندی می‌شوند، پیش بینی ما تسریع در روند بازگشایی نمادهای منتقل شده است. به دلیل این که دستورالعمل فعلی بازار پایه تفاوت چندانی با دستورالعمل شرکت‌های پذیرفته شده ندارد.

یعنی ممکن است شرکتی کسری اطلاعات داشته باشد، اما در مقررات جدید شرکت‌ها باید کسری اطلاعات خود را در بازار پایه برطرف کند تا بتوانند وارد بازار شوند.

 

وی ادامه داد: البته این مساله طبیعی است که اگر شرکتی نتوانسته در بازار قبلی  اطلاعات ارائه دهد، فارغ از بررسی دلیل این مساله، در اینجا هم نتواند. اما در مجموع در بازار پایه تا حدی از این مشکلات حل می شود و چون مسئولیت توقف و بازگشایی به طور کامل به فرابورس تفویض می‌شود، پیش بینی ما این است که زمانبندی‌ها کوتاه تر شود.

 

تدوین سه دستورالعمل جدید در دستور کار است

 

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار از تدوین سه دستورالعمل جدید در این معاونت خبر داد و گفت: طی هفته‌های اخیر سه دستورالعمل انضباطی، مصادیق دستکاری و پذیرش تدوین شده است که از اهمیت زیادی به لحاظ بنیادین برخوردار هستند. این دستورالعمل‌ها پس از طی مرحله کمیته تدوین، در حال حاضر جهت بررسی و تصویب به هیات مدیره سازمان رسیده است.

 

وی همچنین از احتمال ابلاغ دستورالعمل پذیرش در هفته آتی خبر داد و در خصوص دو دستورالعمل دیگر خاطرنشان کرد: دستورالعمل انضباطی نیز تاکنون دو جلسه بررسی را در هیات مدیره پشت سر گذاشته است و پیش بینی می‌شود در یک تا دو جلسه آینده به تصویب هیات مدیره رسیده و پس از آن ابلاغ شود.ضمن این که دستورالعمل مصادیق دستکاری نیز مرحله بررسی و جمع بندی را طی می کند.

 

تلاش برای کاهش زمان و افزایش کیفیت گزارش‌ها

 

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به کاهش چشمگیر زمان گزارشگری شرکت‌های بورسی طی یک سال اخیر گفت: خوشبختانه اکنون از نظر زمان انتشار اطلاعات وضعیت مناسبی داریم و تاخیرهای زیاد برخی ناشران به شدت کاهش پیدا کرده است. به نحوی که شاخص میانگین تاخیر گزارشگری‌های ناشران از عدد حدود 23 روز در دو  تا دو سال و نیم سال گذشته،  به یک و دو روز رسیده است.این در حالی است که متوسط زمان ارائه گزارش های اسفند 2 روز بوده است که این نشان از وضعیت خوب شرکت‌های ما در ایفای وظیفه زمان گزارشگری دارد.

 

امیری با تاکید بر تلاش برای افزایش سطح کیفی گزارش‌ها در هیات نظارت بر بورس‌ها و اوراق بهادار نیز گفت: از دیگر برنامه‌های پیش روی این معاونت این است که بتواند سطح گزارش‌ها را از نظر بهبود کیفی محتویات گزارش‌ها بالا ببرد، در این راستا باید درباره اجرای مواردی همچون اصلاح فرم ها و افزایش نظارت کیفیت گزارشگری را در بین گزارش‌های شرکت‌های بورسی تا حد ممکن ارتقا دهیم.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها