2/18/2020
سه شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
ساعت اتمی فضایی ناسا فعال شد

ساعت اتمی فضایی ناسا فعال شد

ناسا تایید کرد ساعت اتمی جدید خود را برای فعالیت در عمق فضا فعال کرده است. این ساعت فعلا در مداری در نزدیکی زمین مستقر شده است.

اعتمادآنلاین| این ساعت که با استفاده از راکت فضایی فالکون هوی اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب شده، یک ابزار فوق دقیق طراحی‌شده با استفاده از جیوه است که کوچک‌تر، بسیار دقیق‌تر و مستحکم‌تر از ساعت‌های اتمی است که قبلا به فضا پرتاب شده بودند.

 

ساعت یادشده که ابعادی به اندازه یک برشته‌کننده نان ( توستر) دارد، بعد از استقرار موفق در مدار خود از پنج پیش فعال شده و علت پرتاب آن به فضا کمک به برخی مشکلات مربوط به طراحی فضاپیماهایی است که برای انجام ماموریت های طولانی مدت ساخته می شوند.

 

ساعت اتمی مجهز به سیستم جی پی اس بسیار دقیقی است که برای حل مشکلات ناوبری و مسیریابی فضاپیماهای مذکور از زمان حرکت تا رسیدن به مقصد قابل استفاده است.

 

نسل قدیمی ساعت‌های اتمی بسیار بزرگ، سنگین و پرمصرف بوده و از دقت و استحکام کمتری نیز برخوردار بوده‌اند ولی ساعت جدید اتمی مشکلات یادشده را ندارد. از همین رو انجام ماموریت‌های فضایی به ماه و سیارات دورتر دیگر تنها مبتنی بر ارتباطات مخابراتی رادیویی دوطرفه با زمین نخواهد بود و می توان آنها را با ثبات و دقت بیشتری از فضا نیز پیگیری کرد. در روش جدید ساعت اتمی به واسطه‌ای برای تبادل پیام‌ها میان زمین و فضاپیماهای در حال حرکت به مریخ و سیارات دورتر مبدل می‌شود.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها