4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
ماجرای تصمیم واشنگتن برای مذاکره با انصارالله چیست؟
رای‌الیوم:

ماجرای تصمیم واشنگتن برای مذاکره با انصارالله چیست؟

شاید هنوز زود است که از نزدیکی پایان بحران یمن و احتمال موفقیت اقدام آمریکا، همزمان با گشایش اندکی که در رابطه آن با ایران ایجاد شده است، صحبت کنیم اما می‌توان با قاطعیت گفت که حوثی‌ها و هم‌پیمانان آنها به یک بازیگر اصلی و با عیار سنگین در میدان تبدیل شده و توانسته‌اند خود را نه تنها در نقشه سیاسی این کشور، که در نقشه منطقه نیز مطرح کنند.

اعتمادآنلاین| رای الیوم نوشت: تحولات سریع در جنگ یمن نشان می‌دهد که ائتلاف انصارالله، برنده سیاسی این میدان است. به همین دلیل، ایالات متحده تلاش می کند مذاکره مستقیمی با رهبران حوثی‌ها داشته باشد.

 

در ادامه این مطلب آمده است: می‌توان شش دلیل برای این تحول استراتژیک از سوی دولت آمریکا در جنگ یمن، ذکر کرد:

 

- فروپاشی ائتلاف سعودی اماراتی که وارد جنگ یمن شده و افزایش اختلافات بین این دو ضلع؛ به‌ویژه پس از تصمیم امارات برای عقب نشینی نیروهایش از یمن.

- حملات نظامی پی در پی از سوی بازوان نظامی انصارالله و هم پیمانان آن، به تاسیسات نفتی در عمق عربستان و تعطیلی حرکت هواپیماها در شهرهای جنوبی عربستان، با حملات پهپادی به فرودگاه‌ها.

- فشارهای شدیدی که کنگره آمریکا برای توقف حمایت از ائتلاف عربستان و امارات در جنگ یمن، وارد می کند و صدور مصوبه ای که خواستار توقف فروش سلاح به این دو دولت است.

- ساقط شدن دو پهپاد آمریکایی هوشمند در آسمان یمن، طی دو ماه؛ که آخرین آنها حدود ده روز پیش بود و در ادامه، حوثی‌ها تهدید کردند اهداف آمریکایی یا اسرائیلی در دریای سرخ را نیز بمباران کنند.

- کاهش محبوبیت دولت شرعی به ریاست منصور هادی؛ به‌ویژه پس از سیطره نیروهای شورای انتقالی جنوبی بر کاخ معاشیق و اغلب مراکز نظامی در عدن.

- سستی واکنش طرفهای یمنی؛ بخصوص نیروهای جنوبی، برای همراهی با سعودی‌ها، در راستای برگزاری یک نشست در جده.

 

نمی‌دانیم اقدامات عملی بعدی، در ترجمه تغییر موضع ناگهانی ایالات متحده چه خواهد بود. تا این لحظه، هیچ بیانیه رسمی از سوی انصارالله در پاسخ به درخواست نشست آمریکا،صادر نشده است.

 

شاید هنوز زود است که از نزدیکی پایان بحران یمن و احتمال موفقیت این اقدام آمریکا، همزمان با گشایش اندکی که در رابطه آن با ایران ایجاد شده است، صحبت کنیم. اما می توان با قاطعیت گفت که حوثی‌ها و هم‌پیمانان آنها به یک بازیگر اصلی و با عیار سنگین در میدان تبدیل شده و توانسته اند خود را نه تنها در نقشه سیاسی این کشور، که در نقشه منطقه نیز مطرح کنند؛ از این رو، رسیدن به راه‌حل سیاسی بحران، بدون اذعان به نقش حوثی‌ها، محال است.

 

منبع: انتخاب

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها