8/3/2020
دوشنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
قیمت ارز به سمت کاهش حرکت می کند/ بزرگترین طرح جاده‌ای استان کرمان در رفسنجان آماده بهره‌برداری/ امید است در حوزه سیاست خارجی هم اتفاقات خوبی در کشور بیفتد
انارکی محمدی، نماینده مردم رفسنجان در مجلس، اعلام کرد؛

قیمت ارز به سمت کاهش حرکت می کند/ بزرگترین طرح جاده‌ای استان کرمان در رفسنجان آماده بهره‌برداری/ امید است در حوزه سیاست خارجی هم اتفاقات خوبی در کشور بیفتد

احمد انارکی محمدی، نماینده مردم رفسنجان در مجلس، در نشست خبری با اشاره به نوسانات ارز در کشور و التهابات ایجادشده از ناحیه ارز در بازار، گفت: مدتی است کشور در آرامش و ثبات نسبتا خوبی پیش می رود و قیمت ارز به سمت کاهش حرکت می کند و امید است در حوزه سیاست خارجی هم اتفاقات خوبی در کشور بیفتد.

اعتمادآنلاین|

احمد انارکی محمدی، نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، گفت: جاده نوق- بافق به عنوان بزرگترین طرح جاده‌ای استان بوده و مسیر بندرعباس به بافق را 150 کیلومتر کاهش داده، آماده بهره برداری است.

 

وی بیان کرد: پس از مدت ها پیگیری امسال مجوز راه اندازی دانشگاه فرهنگیان در رفسنجان اخذ شد و از مهرماه امسال دانشجو برای این دانشگاه پذیرش می شود همچنین ردیف بودجه بیمارستان 320 تختخوابی و پژوهشکده علوم پزشکی به همراه مجوز پلی کلینیک تأمین اجتماعی رفسنجان صادر شده است.

 

وی ادامه داد: در شهرستان‌های رفسنجان و انار بیش از 200 هزار نفر تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند و نیاز به یک پلی کلینیک پیشرفته دارد که این مکان در رفسنجان احداث خواهد شد تا افراد بتوانند خدمات درمانی را به خوبی دریافت کنند.

 

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با بیان اینکه کمبود و مشکلات آب یکی از معضلات مردم است، تصریح کرد: احداث بزرگترین مخزن نگهداری آب استان کرمان با 15 هزار مترمکعب گنجایش در رفسنجان در دستور کار است که نیمی از این پروژه احداث و تا 22 بهمن امسال تکمیل خواهد شد.

 

محمدی انارکی خاطرنشان کرد: حدود 35 درصد آب شهر رفسنجان هدر می رود و نیازمند تعویض لوله ها است لذا با پیگیری های لازم امسال اعتبار خوبی گرفتیم و تعویض شبکه فرسوده آب آشامیدنی شهر رفسنجان در حال انجام است.

 

وی در بحث تأمین آب آشامیدنی حومه شرقی و منطقه نوقات، گفت: در این مناطق مشکلات آب در حال برطرف شدن است و بخش زیادی از این مشکل رفع شده و در بخش نوق هم لوله گذاری شروع شده و امیدواریم مشکل جدی آب مهدی آباد نوق با حفر چاه جدید حل شود.

 

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در مورد مشکلات برق رفسنجان بیان کرد: سال گذشته 3 میلیارد تومان اعتبار دولتی برای رفع افت ولتاژ برق مناطق رفسنجان جذب شد و پیگیر هستیم این مشکل به طورکلی حل شود امسال نیز مبلغ 3 میلیارد تومان اعتبار دولتی درخواست دادیم که امیدواریم تخصیص و جذب شود و مشکلات حوزه برق رفسنجان به طورکلی مرتفع شود. در سال های 95 و 96 در مجموع 32 میلیارد تومان اعتبار جهت اجرای پروژه های برق رسانی به رفسنجان اختصاص و جذب شد.

 

محمدی انارکی در خصوص امهال وامهای کشاورزی عنوان کرد: وام های کشاورزان پسته کار که طی دو سال اخیر خسارت دیده اند به مدت 3 سال امهال شد که اقدام خوبی برای کشاورزانی است که هیچ محصولی نداشتند.

 

وی ادامه داد: طی دو سال گذشته بیش از 95 درصد محصول پسته بر اثر تغییرات اقلیمی از بین رفت و کشاورزانی که وام هایی از بانک کشاورزی دریافت کرده بودند 100 درصد امهال شده است و در برخی بانک های عامل هم این امهال در حال انجام است در مورد وام‌های زیر 100 میلیون تومان هم قرار است این افراد اصل وام را بپردازند و سود را دولت و دیرکرد را بانک ها ببخشند.

 

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تاکنون 850 پرونده برای دریافت تسهیلات اصلاح باغات در استان کرمان تشکیل شد که بخشی از این پرونده ها نتیجه بخش بود و کشاورزان وام دریافت کرده اند و بخشی دیگر از این پرونده ها نیز قرار است امسال با اعتبار تخصیص یافته 50 میلیارد تومان برای استان کرمان پرداخت شود.

 

محمدی انارکی اضافه کرد: در مصوبه ماده 16 هم اخیرا آمده است که افراد حقیقی و واحدهای تولیدی که تا 500 میلیارد تومان وام گرفته باشند اصل وام را بپردازند سود و دیرکرد آنها بخشیده می شود.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به قیمت پسته اشاره کرد و آن را از مباحث داغ روز خواند و گفت: با توجه به تبلیغات مسموم کشور رقیب نتوانستیم جایگاه خود را در بازار داشته باشیم از طرفی با توجه به اینکه 95 درصد پسته صادراتی است تحریم ها فشار زیادی به تولیدکننده و صادرکننده وارد می کند.

 

وی در پاسخ به سؤالی در زمینه اتباع بیگانه در رفسنجان عنوان کرد: 73 هزار نفر اتباع افغانستانی از سرانه این شهرستان بهره مند می شوند و اشتغال را از نیروی ایرانی گرفتند، با کمبود فضای آموزشی و نیروی انسانی مجبور هستیم به هفت هزار و 500 دانش آموز اتباع آموزش دهیم که امیدواریم وزارت کشور در این خصوص نگاه ویژه ای به شهرستان رفسنجان داشته باشد.

 

محمدی انارکی از برگزاری آزمون استخدامی مس در مهرماه امسال خبرداد و گفت: در این آزمون 400 نیرو استخدام می شوند و امیدواریم هر 6 ماه یک آزمون استخدامی در مس برگزار و نیروهای بومی جذب شوند‌.

 

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در ادامه با اشاره به هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر اظهار کرد: جایگاه امر به معروف و نهی از منکر جایگاه والایی است و باید در قالب حکومت اجرایی شود، در حال حاضر در سطح کشور در قالب بسیج اقداماتی انجام می شود و ارشاد و راهنمایی به بی حجابان و بد حجابان کافی نیست و باید گسترده تر شود.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به بی توجهی شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه جنوبشرق مستقر در رفسنجان به انجام مسئولیت های اجتماعی این شرکت در رفسنجان اشاره کرد و افزود: بارها پیگیری شده‌ایم اما نتیجه ای در این خصوص مشاهده نکرده ایم.

 

محمدی انارکی با اشاره به اقدامات انجام شده در فرودگاه رفسنجان، یادآور شد: فرودگاه رفسنجان 35 کیلومتر کابل لایتینگ و 32 کیلومتر فیبر نوری انجام شده و آسفالت محوطه در زمان شهردار سابق انجام و تجهیزات فرودگاه فراهم شده ضمن اینکه امکان سوختگیری در شب و یخ زدایی در شب فراهم شده است و کمبود هواپیما تنها مشکل فرودگاه رفسنجان برای برقراری پروازهای بیشتر است.

 

وی در مورد تردد موتورسنگین در خیابان های شهر رفسنجان گفت: اگر پیست موتورسواری در منطقه ویژه اقتصادی راه اندازی شود مردم به ویژه جوانان می توانند این ورزش را انجام دهند زیرا در این منطقه هم می توانند به این ورزش با خیال راحت بپردازند هم اینکه به فکر تخلیه هیجانات خود با این وسیله در سطح شهر نمی افتند و خطراتی هم جان مردم را تهدید نمی کند.

 

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در ادامه اظهار کرد: جاده نوق-بافق به عنوان بزرگترین طرح جاده ای استان است که مسیر بندرعباس به بافق را 150 کیلومتر کاهش داده و آسفالت 28 کیلومتر جاده انجام شده است که آماده بهره برداری است.

 

محمدی انارکی افزود: این جاده یکی از راه های ارتباطی مهم به شمار می رود که دو استان یزد و کرمان را به هم متصل می کند و تاثیر اقتصادی را به دنبال دارد.

 

وی با بیان اینکه زیر سازی جاده نوق به کشکوئیه به اتمام رسیده و در دست ساخت است، ادامه داد: جاده نوق رفسنجان با پیگری و پشتکار پیمانکاران در حال احداث است.

 

محمدی انارکی با بیان اینکه شانه سازی جاده رفسنجان - انار با کمک‌های دولتی و شرکت‌ها در حال انجام است، یادآور شد: شانه سازی جاده رفسنجان - داوران انجام شده است، امیدواریم که با اخذ ردیف بودجه از حقوق دولتی معادن، دوبانده سازی این جاده هم شروع شود.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص سوالی درباره قاچاق کالا و ارز گفت: با توجه به اینکه 44 میلیارد دلار کالا وارد کشور می شود اما 12.6 میلیارد دلار آن به صورت قاچاق از کشور خارج می شود و این آمار بالا است.

 

محمدی انارکی ادامه داد: سه قوه در کشور درگیر این کار هستند و تعداد زیادی از دستگاه های اجرایی عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند و ما در تحقیق و تفحص هایی که انجام دادیم به بحث آسیب شناسی و پژوهشی پرداختیم، از 232 تکلیفی که به دستگاه ها واگذار شده است 160 تکلیف انجام نشده و توانستیم در این بحث اصلاح مبارزه با قاچاق کالا و ارز را داشته باشیم که در نهایت 77 ماده اصلاح شد چون برخی قوانین و مواد موازی و برخی متضاد بودند و این گزارش تا رسیدن به نتیجه مطلوب نهایی در صحن علنی در یک ماه آینده مطرح خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه قیمت ارز در حال سقوط است و روند کاهشی طی می کند، بیان کرد: مقدار زیادی ارز در خانواده های ایرانی وجود دارد که بهتر است این افراد اعتماد کنند و ارز خود را به بازار عرضه کنند امیدواریم که ثبات ارزی و قیمتی را داشته باشیم.

 

محمدی انارکی تصریح کرد: آنچه مشخص است اینکه آمریکایی ها از روی عناد کوتاه نمی آمدند اما در برابر قدرتِ مردم ایران کوتاه آمده اند امید که در بحث های ثبات قیمت و ثبات ارزی هم گام های مؤثری برداریم.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها