1/19/2020
یکشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۸
سود 400 میلیارد دلاری اقتصاد هند از صفر کردن آلودگی هوا

سود 400 میلیارد دلاری اقتصاد هند از صفر کردن آلودگی هوا

موسسه آمار هند اعلام کرد اگر آلودگی هوا در این کشور به صفر برسد سود کلی این کار حدود 300 تا 400 میلیارد دلار در سال خواهد بود.

اعتمادآنلاین| 15 تا 20 تا از آلوده ترین شهر های دنیا در هند هستند و مطالعات نشان می دهد که حدود 700 میلیون هندی در معرض هوای ناسالم قرار دارند.

 

مرکز علوم و محیط زیست هند اعلام کرد اگر تعداد سالهایی را که به خاطر بیماری از دست میدهیم، از نظرزمان بهره وری حساب‌کنیم، هزینه اقتصادی هنگفتی متحمل شده ایم.

 

هند به عنوان یکی از سریعترین اقتصادهای روبه‌رشد جهان قصد دارد طی چند سال آینده به یک اقتصاد 5 تریلیون دلاری تبدیل شود. ولی طبق گزارش بانک جهانی، این کشور در 2013 به خاطر آلودگی هوا بیش از 8.5 درصد تولید ناخالص داخلی خود را از دست داده است. Hخرین تحقیقات موسسه آمار هند نشان می‌دهد کاهش آلودگی به میلیاردها دلار درآمدزایی در این کشور کمک می‌کند.

 

پروفسور ای سوماناتان از موسسه آمار هند گفت:« اگر بتوانیم آلودگی هوا را را به صفر برسانیم، هر هندی باید با کمال میل حدود 300 دلار در سال برای کاهش این خطر بپردازد. سود کلی این سرمایه گذاری حدود 300 تا 400 میلیارد دلار در سال خواهد بود».

 

متخصصان می گویند باید از چین در مورد بهبود کیفیت هوای این کشور چیزهای زیادی آموخت.

 

مدیر هندی موسسه هوای پاک آسیا گفت:« چین مسئله آلودگی هوا را نه تنها بخشی از دستور کار محیط زیستی خود قرار داد ،بلکه آن را بخشی از روند برنامه ریزی ملی در نظر گرفت. بنابراین واضح است که این مسئله یک موضوع اقتصادی است. ما قطعا باید  بهبود کیفیت هوا را در سیاست توسعه ای خود قرار دهیم».

 

بیش از یک میلیون نفر هندی در 2017 به خاطر هوای آلوده این کشور جان خود را از دست دادند. دولت هند بارها اعلام کرده که هیچ ارتباط مستقیمی بین آلودگی هوا و مرگ وجود ندارد ولی آلودگی هوا عامل یک سوم مرگ ها در اثر سرطان ریه در هند است.

 

تعداد زیادی از پزشکان می‌گویند ارتباط واضحی بین آلودگی هوا و مرگ وجود دارد :« اطلاعات زیادی در دست داریم که نشان می‌دهد آلودگی هوا کشنده است. نباید منتظر نتایج تحقیقات علمی باشیم. ممکن است 10 تا 20 سال طول بکشد و تا آن زمان میلیون‌ها نفر را از دست می‌دهیم».

 

در اوایل سال جاری میلادی دولت هند اولین برنامه ملی هوای پاک را معرفی کرد که هدف آن پایین آوردن 20 تا 30 درصد سطح آلودگی هوا در بیش از 100 شهر طی پنج سال آینده است.

 

آلودگی صنعتی عامل نگرانی های جدی در هند است. اطلاعات نشان می‌دهد این کشور بزرگترین تولید کننده دی اکسید سولفور در جهان است که تماما نتیجه استفاده از زغال سنگ است.

 

منبع: تسنیم

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها