9/21/2019
شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۸
هنر تعزیه مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد
 علاء‌الدین قاسمی:

هنر تعزیه مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد

 علاء‌الدین قاسمی، تعزیه‌خوان قدیمی با اشاره به اینکه در تهران حمایتی از تعزیه نمی‌شود، ابراز امیدواری کرد تا در خواست علی نصیریان که مدتی قبل در جشنواره نمایش‌هایی آیینی و سنتی مبنی بر اختصاص مکانی به این نوع نمایش‌ها مطرح کرد، محقق شود.

اعتمادآنلاین| علاء‌الدین قاسمی در خانواده‌ای تعزیه‌خوان بزرگ شده و در کنار پدربزرگ و دایی‌های خود این هنر را آموخته است.

 

این هنرمند که بیش از 60 سال است تعزیه‌خوانی می‌کند و موافق‌خوان است، درباره فعالیت خود در ایام محرم گفت: امسال برای تعزیه‌خوانی دهه محرم به سیرجان آمده‌ایم و این دومین حضور من در این شهر است و اولین تعزیه‌خوانی من در سیرجان مربوط به بیست سال پیش است. سال‌های گذشته اکثرا ایام محرم را در تهران تعزیه می‌خواندم.  

 

او افزود: همچنین برای ماه صفر با یکی از دوستانم که تعزیه‌خوان است و در شهرداری کار می‌کند مراسمی به نام «تکیه دولت» در تهران ترتیب داده‌ایم.

 

قاسمی درباره وضعیت تعزیه بیان کرد: در تمام طول سال‌هایی که من مشغول تعزیه‌خوانی هستم به این هنر توجهی نشده است، حتی بعد از اینکه به ثبت جهانی رسید وضعیت آن تغییری نکرد. تعزیه بیشتر در شهرستان‌ها حمایت می‌شود و در تهران حمایت چندانی از آن وجود ندارد و هیچ جایی برای اجرای تعزیه در طول سال نداریم آن هم با وجود درخواست‌های زیادی که در این باره شده است.

 

این هنرمند که اجراهای متعدد تعزیه را در دیگر کشورهای جهان هم تجربه کرده است، ادامه داد: همین اواخر هم آقای نصیریان در جشنواره آیینی و سنتی اختصاص مکانی برای تعزیه را درخواست کردند و امیدوارم این اتفاق هر چه سریع‌تر رخ دهد.

 

نصیریان در اختتامیه جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از شهردار تهران تقاضا کرد تا محلی تابستانی و زمستانی را برای اجرای مستمر این نوع نمایش‌ها اختصاص دهد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها