1/19/2020
یکشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۸
تشکیل کمیته موافقت‌نامه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه
سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:

تشکیل کمیته موافقت‌نامه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت ایران، کمیته موافقت‌نامه تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه تشکیل شد.

اعتمادآنلاین| حمید زادبوم در دیدار با حسنو دیلمره، مدیرکل قراردادها و امور اتحادیه گمرکی وزارت تجارت ترکیه، تاکید کرد: ایران و ترکیه دو کشور مسلمان مهم در جهان به شمار می آیند که می‌توانند از حیث روابط سیاسی و اقتصادی به عنوان الگویی در جهان اسلام مطرح شوند.

 

او با اشاره به اینکه ملت های دو کشور با توجه به ظرفیت ها و منابع موجود در ایران و ترکیه، حق دارند از رونق اقتصادی یکدیگر بهره مند شوند، افزود: در 5 سال گذشته حجم تجارت ایران و ترکیه بیش از 53 میلیارد دلار بوده که در راستای منویات روسای جمهور دو کشور، این مقدار تا 5 سال آینده باید به بیش از 150 میلیارد دلار افزایش یابد.

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با مرور تاریخچه موافقت نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه که از سال 2015 میلادی اجرایی شد، اظهار امیدواری کرد: با حمایت دولتهای دو کشور، این موافقت نامه به بهترین نحو و بیشترین منافع برای طرفین ادامه یافته و راه برای فعالیت تجار و بازرگانان هموار شود.

 

در ادامه این جلسه، حسنو دیلمره، مدیرکل قراردادها و امور اتحادیه گمرکی وزارت تجارت ترکیه، از اراده کشورش برای تشکیل هرچه سریع تر کمیته‌های فنی، برگزاری مذاکرات و بررسی موضوعات مرتبط خبر داد و گفت: یکی از راهکارهای افزایش حجم تجارت دو کشور و ایجاد فضایی جذاب و بستری مساعد برای فعالیت های تجار و بازرگانان، تجارت ترجیحی است.

 

وی افزود: در فهرست جدید که ارائه می شود، حضور ایران در صنایع ترکیه نیز پیش بینی شده است.

 

گفتنی است، پس از بررسی‌های کارشناسی بر لیست‌های پیشنهادی طرفین، کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه در روزهای 26 و 27 شهریورماه سال‌جاری به ریاست واعظی، رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در آنکارا برگزار خواهد شد.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها