2/17/2020
دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
1200 میلیارد تومان از بدهی بیمه سلامت به داروخانه‌ها و پزشکان پرداخت می‌شود

1200 میلیارد تومان از بدهی بیمه سلامت به داروخانه‌ها و پزشکان پرداخت می‌شود

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از پرداخت 1200 میلیارد تومان از معوقات سال 98 این سازمان به ارائه دهندگان خدمات خبر داد.

اعتمادآنلاین|طاهر موهبتی در جلسه ماهانه شورای اطلاع رسانی سازمان بیمه سلامت، ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع)، گفت: با پرداخت 1200 میلیارد تومانی که ظرف هفته جاری و هفته آینده به ارائه دهندگان خدمت صورت می‌گیرد، پرداخت‌های سازمان بیمه سلامت به داروخانه‌ها به تیرماه رسید. همچنین در بخش خصوصی به خرداد ماه رسیدیم و برای دانشگاه‌ها خوشبختانه 79 درصد از معوقات خرداد ماه پرداخت شده است.

 

وی در خصوص بدهی سازمان بیمت سلامت به مراکز ارایه خدمات مربوط به سال 97، افزود: از سال گذشته، دو ماه و نیم به داروخانه‌ها، سه ماه و نیم به بخش دولتی و دو ماه به پزشکان بدهکار هستیم که دوستان و شخص وزارت بهداشت در صدد کمک رسانی به ما هستند. خوشبختانه نسبت به سالیان گذشته میزان معوقات ما در موارد مشابه بسیار کاهش یافته است، اما شرایط اقتصادی کنونی ایجاب می‌کند که همین میزان اندک هم معوقات نداشته باشیم.

 

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه 4هزار و 300 مورد راهنمای بالینی مصوب وزارت بهداشت در کشور در حال اجرا است، افزود: بر همین اساس و با توجه به راهنماهای بالینی، هزینه سونوگرافی جنین برای بیمه سلامت به رتبه ششم نزول کرد. باید توجه کرد که این دیدگاه برای کاهش ارائه خدمات توسط بیمه‌ها نیست بلکه به جهت صیانت از جان بیمار و جلوگیری از ضرر رساندن به سلامت مادر و جنین است. همچمین تصویربرداری 4/6 درصد هزینه‌های مارا تشکیل می‌داد که حدود 656 میلیاد تومان را شامل می‌شد و در بخش سونوگرافی شکم و لگن 672 هزاربار مراجعه داشتیم.

 

وی در ادامه صحبت‌هایش به هزینه‌های بیمه سلامت در بخش دارو و همچنین معضل بازار ناصرخسرو اشاره کرد و افزود:در سال 97 حدود 35درصد بار مراجعات در حوزه دارو و 25 درصد هزینه‌ها جهت تامین دارو بوده است. همچنین معضل ناصرخسرو و فروش داروی قاچاق موضوع تازه‌ای نیست، نباید فضای عمومی را با اطلاع رسانی یک طرفه متشنج کنیم. اشخاص باید اجازه توضیح در خصوص ماوقع را داشته باشند. در حال حاضر 80 درصد هزینه‌های خود را به صورت آنلاین کنترل می‌کنیم و به واسطه تبادل اطلاعات از سامانه تی‌تک سال گذشته 5میلیون و 183 هزار بار از این سامانه استعلام کردیم و 590 هزاربار این سامانه اجازه تحویل دارو را توسط داروخانه نداد؛ چراکه به هر طریقی تخلف صورت گرفته است. البته این سامانه در گذر زمان نیاز به بلوغ دارد. اکنون 490 دارو دراین سامانه ثبت شده که باید به ثبت 2450 دارو برسیم.

 

وی در ادامه در خصوص ابلاغ آیین‌نامه وسع به سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: به موجب این آیین‌نامه تمام آحاد ایرانیان ظرف مدت 6 ماه پس از ابلاغ آیین‌نامه باید دارای پوشش بیمه‌ای باشند. در حال حاضر قریب به هفت میلیون نفر فاقد پوشش بیمه‌ای هستند. البته این مدت قید شده از زمان ابلاغ دستورالعمل‌های داخلی سازمان بیمه‌سلامت است.

 

موهبتی در خصوص نحوه پرداخت حق بیمه و سهم  سرپرست خانوار از یارانه دولت، ادامه داد: خانواده‌ای که کمتر از 40 درصد حداقل حقوق را داشته باشد، در دهک درآمدی یک، دو و سه قرار گرفته و 100 درصد حق بیمه آنها توسط دولت پرداخت می‌شود. خانواده‌هایی که بین 40 تا 100 درصد حداقل حقوق را دریافت می‌کنند، در دهک درآمدی چهار قرار گرفته و 50 درصد حق بیمه آنها توسط دولت پرداخت می‌شود و افرادی که حداقل حقوق مصوب را دریافت می‌کنند نیز در دهک پنج قرار گرفته و تمام حق بیمه را خودشان پرداخت می‌کنند.

 

وی افزود: این آیین نامه طبق اختیاراتی که در دست سازمان بیمه سلامت گذاشته است، به ما اجازه داده تا حق بیمه را به صورت  اقساطی نیز دریافت کنیم. البته این موضوع نیز منوط به رعایت مهلت مقرر در نظر گرفته شده است. البته برای زوجینی که تازه خانواده تشکیل داده‌اند، نوزادان تازه متولد شده و کسانی که به هر نحوی پوشش بیمه خود را از دست داده‌اند، استثنا قائل می‌شویم. علاوه‌ بر آن قانون‌گذار مشخص کرده است که سه ماهه ابتدایی هر سال، افراد می‌توانند نسبت به بیمه شدن اقدام کنند و تنها در این مدت است که باز هم مشمول یارانه‌ها و قسطی شدن پرداخت حق بیمه می‌شوند.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها