2/17/2020
دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
آتش‌افروزی بن‌سلمان، عربستان را در باتلاق یمن فروبرد
دویچه‌وله:

آتش‌افروزی بن‌سلمان، عربستان را در باتلاق یمن فروبرد

پایگاه خبری شبکه دویچه‌وله در گزارشی تاکید کرد، اشتباه‌های استراتژیک ولیعهد جوان سعودی و ناکارآمدی ارتش عربستان مقابل نیروهای یمن، سعودی‌ها را هر روز بیشتر در باتلاق یمن فرومی‌برد.

اعتمادآنلاین| شبکه خبری «دویچه‌وله» در بخش سیاست و اقتصاد پایگاه اینترنتی عربی خود تاکید کرد، عربستان با فروتر رفتن در باتلاق جنگ یمن بهای تندروی در سیاست خارجی خود را می‌دهد که به گفته تحلیلگران در سال‌های اخیر شاهد یک‌سری اقدامات استراتژیک بی‌اثر بوده است.

 

در این یادداشت آمده است: برای پنجمین سال پیاپی یمن در حال جنگ بین نیروهای طرفدار دولت و حوثی‌های متهم به دریافت حمایت از طرف ایران است و از مارس 2015 یک ائتلاف نظامی عربی به رهبری همسایه سعودی یمن در حال حمایت از نیروهای دولت عبد ربه منصور هادی علیه گروه الحوثی است.

 

دویچه‌وله نوشت: از زمانی که محمد بن سلمان 34 ساله ولیعهد عربستان شد این کشور سیاست منطقه‌ای سخت‌تری و خشن‌تری اتخاذ کرده است. به گفته تحلیلگران و کارشناسان امور عربستان شاهزاده جوان در پشت این سیاست سختگیرانه قرار دارد که محرک اصلی مداخله نظامی عربستان در یمن و بروز بحران با همسایه ثروتمند قطری آن بود.

 

به نوشته این وبگاه خبری، استراتژی یادشده سعودی‌ها باعث شده است تا برخی از سرمایه گذاران از ورود به کشور نفت خیز عربستان دریغ کنند. در زمانی که این کشور به دنبال جذب بودجه خارجی برای ادامه برنامه اصلاحات با هدف متوقف کردن وابستگی به نفت خام است.

 

دویچه‌وله به بخشی از دیدگاه «بسمه المومنی» استاد دانشگاه واترلو در کانادا درباره سیاست کلی عربستان پرداخت که گفته است، سیاست عربستان سعودی مبتنی بر «ابتدا شلیک آتش (آتش افروزی) سپس پرسیدن سوال‌هاست». با توجه به این که سیاستی مبتنی بر شتابزدگی است که شامل یک استراتژی بلند مدت نمی‌شود.

 

این وبگاه خبری افزود: به نظر می‌رسد عربستان پس از قتل «جمال خاشقجی» در کنسولگری کشورش در استانبول در سال گذشته درصدد کاستن از شدت این سیاست رادیکالی است. به ویژه با توجه به اینکه مجددا به استفاده از مقامات کهنه کار در دایره قدرت بازگشته و دستیاران جوان از دایره ولیعهد دور شدند. زیرا جنایت قتل خاشقچی چهره ولیعهد را به عنوان یک اصلاح طلب لکه دار کرد و روابط سعودی و آمریکا را در معرض خطر قرار داد.

 

عربستان برای ایفای نقش رهبری آماده نیست

 

دویچه‌وله آورده است: با توجه به اینکه محمد بن سلمان هنوز اداره امور عربستان به ویژه سکان وزارت دفاع کشور را در دست دارد و به سرکوب مخالفانش هم ادامه می‌دهد، ناظران هرگونه تغییر واقعی در سیاست عربستان را رد می‌کنند.

 

به نوشته این وبگاه خبری، «حسین ابیش» پژوهشگر مؤسسه کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) در واشنگتن، گفت: در سال‌های اخیر الگویی از اشتباهات استراتژیک توسط عربستان سعودی وجود داشته است. بخشی از آن به این دلیل است که این کشور برای اولین بار نقش مستقل رهبری را در منطقه به عهده گرفته است.

 

او توضیح داد: عربستان سعودی برای این نقش آماده نیست و ارتش سعودی برای انجام حمله‌های مهم خارجی ایجاد نشده است.

 

دویچه‌وله آورده است: ریاض در مارس 2015 وقتی در رأس یک ائتلاف نظامی برای حمله نظامی به یمن قرار گرفت که میلیاردها دلار برای آن هزینه برداشت به پیروزی سریع علیه حوثی‌ها امیدوار بود، اما در باتلاقی فرو ریخت که باعث بروز یک بحران بزرگ انسانی در فقیرترین کشور در شبه جزیره عربستان شد.

 

نیاز عربستان به توسعه زرادخانه نظامی خود

 

دویچه‌وله نوشت: جنگ یمن نیاز عربستان به مدرنیزه کردن ارتش عظیم و سنگین آن را نشان داد. کارشناسان هم معتقدند ارتش عربستان یک نیروی ناکارآمد است و آن را متهم کردند که مرتباً با حملات اشتباهی خود باعث کشتار غیرنظامیان شده است.

 

این وبگاه خبری افزود: اما مقامات عربستانی می‌گویند ریاض برای مقابله با آنچه تلاش ایران برای افزایش نفوذ در منطقه که آن را تهدیدی برای امنیت کشورشان خواندند سیاست خارجی سختی را دنبال کرده است اما این افدامات عربستان نتایج معکوس داده است.

 

در ادامه این گزارش آمده است: در هفته‌های اخیر، نیروهای منصور هادی که تحت حمایت عربستان سعودی هستند پس از درگیری با نیروهای جدایی‌طلب جنوب که ظاهرا با نیروهای منصور هادی در جنگ با حوثی‌ها متحد بودند از عدن، پایتخت موقت دولت منصور هادی بیرون رانده شدند. جدایی‌طلبان به دنبال احیای استقلال جنوب هستند، اما اقدامات اخیر آنها تأثیر منفی بر جنگ علیه حوثی‌ها گذاشته که از سال 2014 کنترل مناطق بزرگی از جمله پایتخت صنعا را بر عهده داشته اند.

 

حوادث جنوب همچنین اختلاف نظرها بین عربستان سعودی و امارات، شریک اصلی در رهبری ائتلاف و حامی اصلی نیروهای جدایی طلب جنوب را آشکار کرد.

 

در پایان آمده است: امارات در ماه ژوئن از کاهش نیروهای خود در یمن خبر داد که به نظر می‌رسد تلاشی برای کاهش خسارات این کشور با افزایش تنش‌ها با ایران بوده باشد. مقامات دولت منصور هادی گفت‌وگوی تحت حمایت عربستان را تنها راه خلاصی از حوادث جنوب یمن با تحمل کمترین خسارت ممکن می‌خوانند.

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها