2/28/2020
جمعه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۸
50 کهکشان کوتوله و مارپیچی از قاب دوربین ناسا + عکس

50 کهکشان کوتوله و مارپیچی از قاب دوربین ناسا + عکس

ناسا اخیرا تصویری باشکوه که در آن 50 کهکشان کوتوله و مارپیچی قابل مشاهده هستند را منتشر کرده است.

اعتمادآنلاین| ناسا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری را که اخیرا توسط تلسکوپ فضایی هابل از کهکشان ابر ماژلانی بزرگ (کهکشانی در همسایگی کهکشان راه شیری است) ثبت شده را منتشر کرد.

 

ابر ماژلانی بزرگ (LMC) کهکشانی در همسایگی کهکشان راه شیری است و سومین کهکشان نزدیک به راه شیری شمرده می‌شود. ابر ماژلانی بزرگ چهارمین کهکشان بزرگ گروه محلی است.

 

کانون اصلی ستاره‌ها در واقع یک کهکشان کوتوله است. کهکشان‌های کوتوله غالباً ساختار مه آلود ، شکلی از پیش تعریف شده و ظاهری شبیه به ابری از ستاره دارند.

 

کهکشان کوتوله به کهکشانی اطلاق می‌شود که دارای فقط چند میلیارد ستاره باشد (در مقایسه با کهکشان راه شیری که 200–400 میلیارد ستاره دارد) ابر ماژلانی بزرگ نیز 30 میلیارد ستاره دارد و به همین دلیل گاهی به عنوان کهکشان کوتوله طبقه‌بندی می‌شود.

 

کهکشان کوتوله به کهکشانی گویند که کم نور و کم جرم است و تعداد ستارگان آن به مراتب کمتر از سایر کهکشان هاست و رصد آنها مشکل است.

 

⁣این داده‌ها تحت برنامه بررسی اشعه فرابنفش فراکهکشانی میراث هابل (Hubble’s Legacy ExtraGalactic UV Survey program یا LEGUS) که دقیق ترین و جامع ترین برنامه بررسی اشعه فرا بنفش کهکشان‌های ستاره ساز در جهان است جمع آوری شده است.

 

کهکشان

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها