9/22/2019
یکشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
قلب مینیاتوری با پرینتر زیستی تولید شد

قلب مینیاتوری با پرینتر زیستی تولید شد

محققان آمریکایی با استفاده از گلبول‌های سفید بدن یک داوطلب سلول‌های بنیادی پرتوان تولید کردند. از این سلول‌ها برای تولید یک قلب مینیاتوری با پرینتر زیستی سه‌بعدی استفاده شد.

اعتمادآنلاین| گروهی از محققان آمریکایی یک قلب مینیاتوری را با پرینتر سه بعدی چاپ کرده‌اند. شرکت فناوری زیستی BIOLIFE4D در شیکاگو این قلب چاپی را ابداع کرده است. برای این منظور محققان این موسسه گلبول‌های سفید یک داوطلب انسانی را به سلول‌های بنیادی پرتوان تبدیل کردند. این سلول‌های بنیادی نیز به انواع مختلفی از سلول‌های قلبی تبدیل شدند.

 

البته این سلول‌ها با مواد مغذی و یک ماده عامل رشد ترکیب شدند و به این ترتیب جوهر زیستی مخصوص این شرکت را ابداع کردند. در مرحله بعد جوهر زیستی مذکور وارد یک پرینتر زیستی شد و از سوی دیگر یک ماده قالب شفاف نیز به پرینتر تزریق شد. به این ترتیب قلب کوچک به طور لایه لایه ساخته شد و از سوی دیگر قالب موقت نیز  شکل  قلب را حفظ می کرد. شکل قلب براساس اسکن ام‌آر‌آی  قلب داوطلب انسانی تهیه شده بود.

 

قلب پرینت شده در یک بیوراکتور قرار داده شد که شرایط بدن انسان را شبیه سازی می کند. این امر سبب شد سلول‌های مختلف قلبی خود را سازماندهی کنند و در کنار یکدیگر بافت قلبی منسجمی به وجود بیاورند.  در مرحله بعد قالب که به ابداع یک قلب کامل انسان (البته در مقیاس کوچک) کمک کرد نیز قابل حل شدن بود.

 

به گفته شرکتBIOLIFE4Dاین قلب مانند نمونه واقعی دارای چهار بطن است. دانشمندان امیدوارند با توسعه بیشتر این فناوری بتوانند قلب هایی در اندازه واقعی تولید کنند و به بدن بیماران پیوند بزنند. از آنجا که این قلب با سلول‌های بدن بیمار تولید می شود، احتمال آنکه سیستم ایمنی بدن آن را رد کند، اندک خواهد بود.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها