9/18/2019
چهارشنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
تلاش پکن برای خروج از فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان

تلاش پکن برای خروج از فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان

پکن، پایتخت چین در نظر دارد از فهرست 200 شهر آلوده جهان در سال جاری میلادی (2019) خارج شود و داده‌ها نیز حاکی از آن است که غلظت دودهای خطرناک در ماه اوت به کمترین میزان خود رسیده است.

اعتمادآنلاین| داده‌های مربوط به شرکت فناوری کیفیت هوای مستقر در سوئیس نشان داده پکن قرار است امسال میزان ذرات کوچک PM2.5 را که به ریه آسیب جدی وارد می‌کنند، نسبت به سال 2018 میلادی تا حدود 20 درصد و نسبت به سال 2017 میلادی تا حدود 30 درصد کاهش دهد.

 

این پایتخت در خط مقدم جنگ علیه آلودگی هوا است که در سال 2014 میلادی آغاز شده و برای تعطیلی و جابجایی صنایع آلاینده، بهبود استانداردهای سوخت و انتشار و کاهش مصرف زغال سنگ در سطح شهر و مناطق اطراف آن تلاش کرده است.

 

با این حال کیفیت هوای شهر در سال 2019 میلادی احتمالاً بیش از چهار برابر بالاتر از میانگین راهنمای غلظت PM2.5 سالانه 10 میکروگرم بر متر مکعبِ سازمان جهانی بهداشت و هم‌چنین بالاتر از استانداردِ 35 میکروگرمِ ملی موقت چین خواهد بود.

 

در هشت ماهه نخست امسال  میانگین غلظت PM2.5 در پکن به صورت ساعتی 42.6 میکروگرم، یعنی 19.3 درصد پایین‌تر از سال گذشته بوده است. این آمار کمتر از نیمی از میانگین در مدت مشابه سال 2009 میلادی است.

 

دولت چین اعلام کرده که در طول کمپین خود علیه آلودگی هوا در سال 2019 میلادی اقدامات مؤثرتر و هدفمندتری را اتخاذ خواهد کرد و در عین حال تلاش‌های خود را برای مجازات متخلفان کاهش نخواهد داد.

 

بنا بر گزارش رویترز، پکن پیش از این گفته بود که آتش‌بازی و فروش سوخت را در ماه جاری محدود خواهد کرد تا آلودگی هوا را در جشن هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق در اول اکتبر به حداقل برساند. 

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها