مصادیق حیوان‌آزاری چیست؟ | اعتمادآنلاین
9/29/2020
سه شنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۹
در ویدئوتیتر «اعتمادآنلاین» ببینید:

مصادیق حیوان‌آزاری چیست؟

با وجود قوانین وضع‌شده علیه حیوان‌آزاری، این بحران در ایران قطع نشده و به گفته فعالان این عرصه، نبود تعریف درست از مصادیق حیوان‌آزاری یکی از اصلی‌ترین دلایل این مساله به شمار می‌رود.

اعتمادآنلاین|هر کس به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال‌گوشت متعلق به دیگری یا حیواناتی را که شکار آنها توسط دولت ممنوع اعلام شده است بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند، مرتکب جرم شده است.

 

ماده 679 قانون مجازات اسلامی درباره مجازات حیوان‌آزاری است و به موجب این قانون، فرد مجرم به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی محکوم می‌شود.

 

همچنین طبق ماده 680 قانون مجازات اسلامی، هر کس برخلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت‌شده کند، به حبس از 2 تا 10 سال محکوم خواهد شد.

 

با وجود تمام این قوانین اما حیوان‌آزاری در ایران قطع نشده و به گفته فعالان این عرصه، نبود تعریف درست از مصادیق حیوان‌آزاری یکی از اصلی‌ترین دلایل این مساله به شمار می‌رود.

 

آزاررسانی به حیوانات، گستره وسیعی را در بر می‌گیرد که بسیاری از مصادیق آن از دید عموم جامعه پنهان مانده است.

 

تحمیل بار زیاد روی حیوانات باربر، جفت‌گیری بیش از حد طبیعی از حیوانات برای سودآوری مثل اسب‌های اصیل و گران‌قیمت، و انجام جراحی‌های زیبایی روی حیوانات جزو مصادیق حیوان‌آزاری است.

 

صید دسته‌جمعی ماهیان، تشریح حیوانات در کلاس‌های آموزشی بدون بیهوشی و بهره‌کشی از حیوانات نیز از دیگر مصادیق آن است که در طرح حمایت از حقوق حیوانات پیش‌بینی و جرم‌انگاری شده است.

 

در این طرح بسته به نوع حیوان‌آزاری، مجازات‌ها هم متفاوت است. در برخی موارد حیوان خانگی از فرد گرفته و به دیگری واگذار می‌شود.

 

مجبور کردن شخص به شرکت در کلاس‌های آموزشی، الزام مراجعه به روانشناس و حبس و جزای نقدی هم از دیگر مجازات‌های مطرح‌شده در طرحی است که به انتظار بررسی مجلس نشسته است.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها