2/21/2020
جمعه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۸
یکی از بزرگترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور در زاگرس کشف شد

یکی از بزرگترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور در زاگرس کشف شد

یکی از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های زیرزمینی ماهیان کور جهان توسط عضو هیات علمی دانشگاه گیلان و پژوهشگران بین‌المللی کشف شد.

اعتمادآنلاین|سیدحامد موسوی ثابت، عضو هیات علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان طی تحقیقی دو ساله با همکاری دکتر صابر وطن دوست، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل، پروفسور ماتیاس گیگر و پروفسور یورگ فریهوف از محققان برجسته آلمانی، ضمن گزارش یک زیستگاه جدید برای ماهیان کور ایرانی، با انتشار نتایج ژنتیکی بر ماهیان مورد مطالعه، وجود یک سفره آب زیرزمینی عظیم در زیر رشته کوه‌های زاگرس را اثبات کردند.

 

این سفره آب زیرزمینی با طول شناخته شده حدود حداقل 31 کیلومتر و حداکثر 162 کیلومتر (در خط مستقیم که احتمالاً چندین برابر این فاصله در حالت واقع است) بزرگترین زیستگاه زیرزمینی شناخته شده ماهیان در جهان است.

 

همچنین این زیستگاه اولین زیستگاه در جهان با سه گونه ماهی کور است و تنها یک زیستگاه غیر از آن در کشور چین با این تنوع و غنای گونه‌ای تاکنون شناخته شده است.

 

دکتر موسوی ثابت با بیان اینکه تا امروز در ایران چهار گونه ماهی کور غارزی شناسایی شده‌اند که منحصر به کشورمان هستند و در هیچ نقطه دیگر دنیا وجود ندارند، تاکید کرد: تحقیقات یک دهه اخیر من در منطقه غرب کشور و در منابع آبی حوضه زاگرس منتج به کشف دو گونه از چهار گونه مذکور شده است و دو گونه دیگر توسط محققان خارجی در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی کشف و توصیف شده بودند. با عنایت به اهمیت بالای این نوع ماهیان، به نظر می‌رسد این گونه‌ها باید در اولویت حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرند و نقشه راه حفاظت تنوع گونه‌ای کشور بر این اساس اصلاح شود.

 

نتایج این تحقیق بین‌المللی در شماره اخیر مجله ماهی‌شناسی کاربردی ( Journal of Applied Ichthyology ) در کشور آلمان منتشر شده است.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها